REKLAMA

Dezubekizacja: MSWiA skontroluje emerytów i rencistów

  • Autor: PAP/AT
  • 20 lutego 2017 06:28
Dezubekizacja: MSWiA skontroluje emerytów i rencistów Zakład Emerytalno-Rentowy MSW (ZER) przesłał do IPN wniosek o informację o przebiegu służby ponad 191 tys. rencistów i emerytów (fot.pixabay.com)

• Od 1 października 2017 r. byli esbecy otrzymają niższe emerytury.
• Przy okazji MSWiA przeprowadza lustrację wszystkich emerytowanych funkcjonariuszy.

Skala tej kontroli jest ogromna. Zakład Emerytalno-Rentowy MSW (ZER) przesłał do IPN wniosek o informację o przebiegu służby ponad 191 tys. rencistów i emerytów, czyli wszystkich, którym wypłaca świadczenia – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

"To blisko sześć razy więcej niż wynikało z wcześniejszych zapowiedzi resortu spraw wewnętrznych. Ustawa dezubekizacyjna miała bowiem dotyczyć 32,1 tys. b. funkcjonariuszy SB", którzy pełnili służbę w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1991 r. - pisze dziennik.

Zakład Emerytalno-Rentowy MSW twierdzi, że weryfikacji powinien dokonać IPN, ponieważ ZER jako organ emerytalny "nie ma uprawnień do weryfikowania służby na rzecz totalitarnego państwa". IPN ma na to czas do 10 czerwca.

Czytaj też: Ustawa dezubekizacyjna nie dotyczy byłych milicjantów

Kierownictwo Instytutu zapewnia, że zdąży dokonać weryfikacji w terminie. "Będą nad tym pracować nasi archiwiści w całej Polsce" - powiedziała dziennikowi Marzena Kruk, dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdaniem Andrzeja Szarego, wiceprzewodniczącego NSZZ Policjantów, przy tak ogromnej skali weryfikacji "nie można wykluczyć pomyłek. "Niektórzy po prostu mogą mieć niesłusznie obniżone świadczenia" - argumentuje.

"Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że IPN zweryfikuje służbę również tych funkcjonariuszy, którzy nigdy nie pracowali na rzecz totalitarnego państwa, jeśli zwróci się o to Zakład Emerytalno-Rentowy MSW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Sprawiedliwy Inaczej 2017-02-28 09:19:54
    Sprawiedliwość po PISowsku. Zagłodzić wszystkich, Bóg rozpozna swoich.
  • irek 2017-02-20 10:06:25
    Coś nie pasie bo Polska nie była nigdy totalitarnym państwem więc cała ustawa jest do d....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA