REKLAMA

Dezubekizacja: Poszkodowani z SB mogą iść do sądu, masowo

  • Autor: GP/PAP
  • 15 grudnia 2016 13:34
Dezubekizacja: Poszkodowani z SB mogą iść do sądu, masowo Polska policja wywodzi się z Milicji Obywatelskiej. (fot.:flickr.com/domena publiczna)

• Jeśli ustawa dezubekizacyjna wejdzie w życie, pozbawieni przywilejów pracownicy służb PRL mogą iść do sądów.
• Jeśli tak się stanie, możemy mieć do czynienia z 31 tys. pozwów. Taką liczbę podaje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Projekt dezubekizacji jest procedowany w polskim parlamencie. To rozwiązanie, które zaproponowało MSWiA, a które w Sejmie przedstawiał Mariusz Błaszczak, ma odebrać pracującym w aparacie represji PRL przywileje emerytalne. Wiele z tych osób było funkcjonariuszami służb, którym za działania na rzecz kraju (wówczas PRL) przysługują wysokie świadczenia emerytalne.

"Rzeczpospolita" w czwartek (15 grudnia) przewidywała, że ustawa nawet jeśli wejdzie w życie, może doczekać się rozstrzygnięć sądowych.

Periodyk zaznacza w wydaniu czwartkowym, że projekt MSWiA zakłada obniżenie świadczenia "za służbę na rzecz totalitarnego państwa", z czym nie każdy musi się zgadzać.

Czytaj też: Polak, który poleciał w kosmos, może stracić emeryturę

- Do sądu pójdzie zdecydowana większość (objętych ustawą - red.), o ile nie wszyscy, którym zmniejszy się świadczenia - wskazuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Rafał Jankowski, nowy przewodniczący NSZZ Policjantów. Ponieważ policja jest formacją najliczniejszą spośród podległych MSWiA, to też w niej pojawia się najbardziej krytyczny opór.

Ze strony rządowej sprawą zainteresowało się Ministerstwo Sprawiedliwości. Oszacowało, że skala pozwów nie będzie aż tak imponująca. Resort Zbigniewa Ziobry ocenił, że 31 tysięcy takich spraw może wywołać deubekizacja.

Budżet ma zaoszczędzić dzięki obniżeniu emerytur zatrudnionym w czasie PRL w służbach, 546 mln zł rocznie.

Dezubekizacja w Sejmie

Formacji rządzącej bardzo zależy na zmniejszeniu emerytur i rent byłym funkcjonariuszy SB. Zmiany są wprowadzane szybką ścieżką legislacyjną.

W pierwotnych szacunkach skala osób, które ustawa obejmie zmniejszeniem świadczeń to około 32 000 osób. Chodzi o osoby, którym świadczenia wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSW. W ubiegłym roku wyasygnował on łącznie 205,8 tys. zł w ramach wszystkich świadczeń.

Poseł Paweł Kukiz (lider Kukiz'15) w czwartek (15 grudnia) ocenił, że ustawa jest słuszna i, jeśli Sejm poprze poprawki do tej ustawy jego klubu, on i jego posłowie poprą rozwiązanie.

- Kilka naszych poprawek zaakceptowano do tej ustawy - mówił poseł w RMF FM. - Jeśli zostanie zaakceptowana poprawka dotycząca podziału, cenzusu czasowego pracy w służbach PRL do 1989 roku, to zagłosujemy za tą ustawą - zapowiedział poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA