REKLAMA

Dezubekizacja w Sporcie? Witold Bańka wpisuje ją w szerszy projekt ustawy

  • Autor: GP
  • 09 stycznia 2017 10:20
Dezubekizacja w Sporcie? Witold Bańka wpisuje ją w szerszy projekt ustawy Sport czeka zmiana, zwłaszcza w sposobach finansowania. Szczegóły są konsultowane. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• W konsultowanej ustawie o sporcie znalazły się zapisy dezubekizacyjne.
• - Proponowane zmiany mają spowodować większą transparentność w funkcjonowaniu związków sportowych - tłumaczył proponowane zmiany minister Witold Bańka. Dla ministra kwestia SB w tym projekcie to element szerszej koncepcji.
• Ministra bardzo cieszy ostatni sukces polskich skoczków narciarskich.

Minister sportu Witold Bańka wrócił uwagę, że Ustawa o sporcie, którą pilotuje jego resort, jest w konsultacjach międzyresortowych. Koniec tych rozmów ma mieć miejsce 13 stycznia. Tego dnia będzie kończyć się pierwsze, w 2017 roku, posiedzenie Sejmu. Resort Sportu, po konsultacjach będzie musiał rozważyć skierowanie ustawy do prac rządu. Może też w każdej chwili przerwać nad nim pracę, choć jest to mało prawdopodobne w świetle słów ministra Bański.

- Proponowane zmiany mają spowodować większą transparentność w funkcjonowaniu związków sportowych - nakreślił cel długofalowy propozycji Bańka. Minister był pytany o tę sprawę w rozmowie politycznej rozgłośni RMF FM, w poniedziałek (9 stycznia).

Co ważne, w zapisach ustawy pojawił się zapis ograniczający możliwość działania w związkach sportowych osób z przeszłością w służbach PRL. Dopytywany o tę dezubekizację Bańka sprecyzował:

- Ten zapis jest w tej ustawie. To kwestia oczyszczania sportu w wielu wymiarach. Nie tylko w wymiarze zarządczym, ale także w wymiarze moralnym, czy sportowym. Stąd ustawa o zwalczaniu dopingu - podkreślił kolejny element zmian w sporcie przygotowywanych w resorcie.

Z inicjatywy Ministerstwa Sportu dopingiem ma zająć się w Polsce specjalna agencja.

Dlaczego powstaje ustawa o sporcie?

Choć kwestia byłych funkcjonariuszy SB w sporcie interesuje opinię publiczną, nie na ten aspekt Bańska kładł nacisk. - Kluczowe są ograniczenia kapitałowe (sportu) - dopowiedział polityk. - Ze związków sportowych wypływały pieniądze np. do znajomych kierownictwa, którzy świadczyli usługi dla Związków. To był realny problem - mówi.

Minister Witold Bańka w czasie kibicowania polskim sportowcom, źródło: twitter.com/WitoldBanka

Ustawa ma zmienić tę sytuację. Bańka przekonuje, że kluczem będzie transparentność procedur w finansowaniu sportu.

Sukces polskich skoczków narciarskich

Minister nie krył dumy, że tegoroczny Turniej Czterech Skoczni zakończył się triumfem Polaków. Przypomnijmy, że w rywalizacji na przełomie grudnia i stycznia polscy reprezentanci uczestniczyli w jednym z najbardziej prestiżowych turniejów na skoczniach w Niemczech i Austrii.

Kamil Stoch został zwycięzcą 65. Turnieju Czterech Skoczni. Mistrz olimpijski z Soczi odrobił stratę do Daniela Andre Tande i został drugim Polakiem, który sięgnął po złotego orła.

- Pięknie się ułożył ten Turniej Czterech Skoczni - podsumował skoki Bańka. - Sukces sportowy to zasługa sportowców i trenerów. Zadanie ministra, czy działaczy to wyznaczać kierunki.

Jednocześnie zaznaczył, że jest świadom spadku zainteresowania sportem wśród młodzieży. To problem, z którym wie, że będzie się musiał zmierzyć i on i środowisko sportowe całego kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA