REKLAMA

Do 100 lat niepodległości już niewiele ponad rok. PSL chce szybszych działań od Andrzeja Dudy

  • Autor: PAP/GP
  • 02 sierpnia 2017 13:15
Do 100 lat niepodległości już niewiele ponad rok. PSL chce szybszych działań od Andrzeja Dudy Na 100 lat niepodległości Andrzej Duda postawił sobie także za cel zapytanie Polaków o Konstytucję naszego kraju. (fot.:Kancelaria Prezydenta RP/twitter.com)

PSL zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o "przyśpieszenie" prac Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Politycy ludowców wyrazili nadzieję że "wojna" między prezydentem a rządem ws. reformy sądownictwa, nie przeniesie się na obchody 100. rocznicy.

- Chcielibyśmy zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dudy (z apelem) o przyśpieszenie prac komitetu obchodów narodowego święta 100. rocznicy odzyskania niepodległości - powiedział wiceszef PSL Dariusz Klimczak w środę na konferencji w Sejmie. Przypomniał, że prezydent jest przewodniczącym tego komitetu.

Klimczak powiedział, że pretekstem apelu ludowców do prezydenta jest inicjatywa szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, dotycząca tworzenia nowego wzoru paszportu, który będzie - jak mówił polityk PSL - wkładem ministerstwa w obchody 100. rocznicy.

- Nie jesteśmy jednak pewni, czy MSWiA skonsultowało to z prezydentem, a jest to inicjatywa ważna - podkreślił polityk ludowców.

Jak mówił, komitet jeszcze nie rozpoczął prac, podczas gdy praktycznie prawie wszystkie kluby parlamentarne już przedstawiły swoich kandydatów do prac w tym komitecie, oprócz PiS. - Ten klub zawsze na ustach ma dużo słów dotyczących tradycji, historii, umiłowania do ojczyzny, patriotyzmu, a do prac w tym komitecie się niezbyt kwapi - zaznaczył Klimczak.

Według niego, dobrze byłoby, gdyby obchody nie były rozdwojone pomiędzy rząd a prezydenta, co - jak ocenił - po ostatnich wetach prezydenta ws. reformy sądownictwa może się nasilać. - Nie chcielibyśmy, by ta wojna, z którą chyba mamy do czynienia, przeniosła się na grunt obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości - podkreślił Klimczak.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 27 kwietnia ustawę, która zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA