REKLAMA

Doktorat, reforma: Gowin proponuje zmiany w habilitacjach

  • Autor: PAP
  • 29 października 2016 15:08
Doktorat, reforma: Gowin proponuje zmiany w habilitacjach Habilitacja to najwyższy stopień naukowy w Polsce. (fot. polskarazem.pl)

• Minister nauki Jarosław Gowin proponuje, aby obok tradycyjnej habilitacji pojawiła się habilitacja wdrożeniowa.
• Mógłby ją nadawać rektor, dyrektor instytutu badawczego i PAN.

Habilitacja to najwyższy stopień naukowy w Polsce. Daje uprawnienia do samodzielnego nauczania na uczelni, recenzowania prac i rozpraw innych naukowców ubiegających się o nadanie stopni naukowych oraz do promowania doktorantów – wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".

Na reformach ministra Gowina zaproponowanych w projekcie ustawy przygotowanych przez resort skorzystają doktorzy, którzy mają co najmniej pięcioletnie doświadczenie badawczo-rozwojowe oraz posiadane osiągnięcia technologiczne, konstrukcyjne bądź artystyczne zastosowane w sferze gospodarczej lub społecznej.

Czytaj też: Gowin: Nowy sposób finansowania uczelni podniesie poziom kształcenia

Zdaniem Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej zmiany proponowane przez ministra Gowina stwarzają pole do patologii na dużą skalę – pojawia się zagrożenie uznaniowością decyzji; zwiększa się uczelniany feudalizm – czytamy w artykule.

- Projekt ustawy idzie w kierunku zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki przez ułatwienie karier badawczych. To szczytny cel. Problem leży w jego realizacji. Tym bardziej, że poprawa innowacyjności wykracza zdecydowanie poza sprawę stopni naukowych – ocenił prof. Michał Kleiber b. prezes Polskiej Akademii Nauk.

Profesor uważa, że z nowelizacją proponowaną przez resort nauki należałoby poczekać "do czasu uzgodnienia całego zapowiadanego przez ministerstwo pakietu ustaw".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ferdynand Barbasiewicz 2016-10-31 21:56:41
    Wiązanie ustawowe stopni naukowych z innowacyjnością wdrożeń powinno być wprowadzone od dawna. Jest to bardzo dobra propozycja, która zapewni wszechstronne przyśpieszenie rozwoju. Ja od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku wielokrotnie apelowałem, żeby tytuły naukowe nadawać za wybitne odkrycia i osiągnięcia naukowe, także wdrożeniowe. Czytaj EDEN XXI WIEKU.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA