REKLAMA

Dokumenty pracownicze będą przechowywane krócej? Morawiecki ma nowy plan

  • Autor: PAP/JS
  • 09 września 2016 09:37
Dokumenty pracownicze będą przechowywane krócej? Morawiecki ma nowy plan Propozycja znacznego skrócenia okresu obowiązkowego przechowywania przez pracodawców wszelkich akt i dokumentów potwierdzających zatrudnienie jest bardzo ważnym elementem planu Morawieckiego (fot.KPRP/flickr.com/domena publiczna)

• Z 50 do 10 lat - takiego skrócenia okresu przechowywania przez firmy dokumentów pracowniczych chce Mateusz Morawiecki.
• Napotkał jednak silny opór urzędników.

Propozycja znacznego skrócenia okresu obowiązkowego przechowywania przez pracodawców wszelkich akt i dokumentów potwierdzających zatrudnienie jest bardzo ważnym elementem planu Morawieckiego. Obecnie okres ten w Polsce jest najdłuższy w Europie. Ministerstwo Rozwoju zaproponowało skrócenie tego czasu i umożliwienie przechowywania akt również w formie elektronicznej - pisze "Puls Biznesu".

Czytaj też: Kukiz'15 chce dodatku do emerytury dla członków ochotniczych straży pożarnych

Ministerstwo pracy twierdzi jednak, że projekt zmniejszy możliwość korzystania z dowodów, jakimi są akta pracownicze, co ograniczy skuteczność dochodzenia świadczeń emerytalno-rentowych. Z kolei jeden z wiceministrów spraw wewnętrznych postuluje, aby w przypadku policji, BOR, straży pożarnej i granicznej okres przechowywania akt był nie krótszy niż 30 lat. Ministerstwo Finansów również uważa, że 10-letni okres jest zbyt krótki, proponując przynajmniej 20-letni. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego twierdzi z kolei, że dokumentacja pracownicza powinna być przechowywana co najmniej przez 25 lat - informuje "Puls Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA