REKLAMA

Dorota Gardias pokieruje Forum Związków Zawodowych

  • Autor: PAP/GP
  • 22 grudnia 2015 08:09
Dorota Gardias pokieruje Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias powraca na fotel przewodniczącego FZZ, który opuściła w 2011 r. (fot. fzz.org.pl)

Była przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias pokieruje Forum Związków Zawodowych. Centrala straciła szefa - Tadeusza Chwałkę 11 listopada.

Chwałka wracał z warszawskich uroczystości Dnia Niepodległości. Zginał w wypadku samochodowym pod Częstochową. Miał 62 lata. Z wykształcenia był socjologiem. Był związany z Kopalnią "Jankowice" w Rybniku, działał w Porozumieniu Związków Zawodowych "KADRA". Był członkiem Rady Dialogu Społecznego.

Gardias na funkcję przewodniczącej FZZ wybrał w Warszawie nadzwyczajny kongres tej centrali związkowej - poinformowała PAP doradca ds. społecznych i prawnych Forum Anna Grabowska. Delegaci musieli się spotkać, ponieważ zgodnie ze statutem organizacji, tylko w ten sposób można wyłonić szefa Forum. Grabowska poinformowała, że nowa przewodnicząca kierowała OZZPiP w latach 2005-2011. Podczas kongresu Gardias podkreślała apolityczność Forum Związków Zawodowych określając ją jako cnotę, której nie można stracić. W jej opinii bycie przybudówką partii politycznej powoduje, że związek staje się tanim folwarkiem do zbierania głosów wyborczych - zrelacjonowała Grabowska.

W wystąpieniu przypomniała o dziedzictwie Forum, jako organizacji złożonej z różnych grup zawodowych - podkreśliła Grabowska. Interesy ich wszystkich muszą być należycie reprezentowane - deklarowała Gardias.

Forum Związków Zawodowych to jedna z trzech central związkowych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego - obok OPZZ i Solidarności. Nowa szefowa FZZ zastąpi w Radzie przewodniczącego Chwałkę.

FZZ zrzesza 44 organizacje związkowe, do których należy w sumie ponad 400 tys. osób. Do Federacji należą organizacje związkowe reprezentujące niemal wszystkie gałęzie gospodarki - górnicy, pielęgniarki, policjanci, kolejarze, marynarze, lekarze, energetycy, transportowcy. Centrala ma siedzibę w Bydgoszczy.

Komitet założycielski powstał w czerwcu 2001 r. w Bydgoszczy. Pierwszy Kongres nowej centrali związkowej odbywał się w kwietniu 2002 r. w Warszawie. Pierwszym przewodniczącym FZZ był Wiesław Siewierski.

Forum uczestniczy w pracach instytucji międzynarodowych, m.in. Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, który jest organem konsultacyjnym Unii Europejskiej. Przedstawicielką FZZ była tam do tej pory Gardias.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Lutipanek68 2015-12-30 16:41:11
    O, nie spodziewałam się. Wreszcie Pani zadbała o swój wizerunek i odpowiednich współpracowników. Już myślałam, że pójdzie na dno, a okazuje się, że przeciwnie. To dobrze, trzymałam kciuki! Teraz trzeba trzymać, żeby Pani dbała o interes ludzi :)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA