REKLAMA

Dostęp do bezpłatnych leków 75+ w każdej aptece może być problemem

  • Autor: Rynekseniora.pl
  • 29 czerwca 2016 14:24
Dostęp do bezpłatnych leków 75+ w każdej aptece może być problemem W wielu rozwiniętych krajach stosowane są podobne mechanizmy jak bezpłatne leki dla seniorów czy emerytów. Fot. Shutterstock

• 1 września bieżącego roku Ministerstwo Zdrowia ma ogłosić listę leków refundowanych, tzw. listę „S”.
•  Może budzić obawy dostępność wszystkich leków objętych programem w każdej aptece w Polsce - uważają eksperci Instytutu Staszica.

18 marca 2016 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przewidująca modyfikację systemu refundacyjnego poprzez wprowadzenie bezpłatnych leków dla pacjentów powyżej 75 roku życia - przypomina Instytut, którego stanowisko publikujemy poniżej.

Bo pacjenci rezygnowali z terapii

Projekt jest odpowiedzią na oczekiwania dużej grupy społecznej, która dotychczas często nie mogła z przyczyn finansowych realizować terapii lekowych przepisanych przez lekarzy. Ustawa 75+ jako projekt propacjencki, może też stać się dobrym przykładem działania międzyresortowego - z jednej strony dotyczy bowiem zdrowia Polaków, z drugiej, jeśli na liście znajdą się leki najczęściej używane przez seniorów, a więc leki od krajowych producentów - wówczas możemy mówić o projekcie, który nie będzie jedynie obciążeniem dla budżetu państwa, ale traktowany długofalowo zwiększy jego dochód.

Zobacz też: Opóźnienia nie będzie. KAS od stycznia 2017 roku

Wprowadzenie mechanizmów zapewniających osobom powyżej 75 roku życia możliwość bezpłatnego nabycia lekarstw, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wymienionych w wykazie, który zostanie ogłoszony przez ministra zdrowia, jest odpowiedzią na oczekiwania dużej grupy społecznej, która dotąd, w wielu przypadkach nie mogła z przyczyn finansowych realizować terapii lekowych przepisanych przez lekarzy. Sytuacja taka powodowała, że pacjent często sam, bez konsultacji z lekarzem rezygnował z zakupu części leków, w konsekwencji lekarz tracił nadzór nad terapią lekową.

Zdarzające się sytuacje, kiedy pacjenci z różnych względów nie przyznawali się lekarzom do rezygnacji z niektórych lekarstw, powodowały niepotrzebne i kosztowne zmiany kuracji. Lekarze nie znali prawdziwych przyczyn nieskuteczności ordynowanych terapii. W konsekwencji przedłużał się czas leczenia, zachodziła obawa nieprzewidzianych konsekwencji zdrowotnych oraz wzrastały koszty leczenia. Dlatego wprowadzenie całkowitej refundacji leków dla osób starszych wydaje się krokiem w odpowiednim kierunku. Zwłaszcza, że dotychczasowe zaniedbania w tej dziedzinie doprowadziły do występowania wymienionych powyżej patologii.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-06-29 16:35:03
    Instytu Staszica - kolejna instytucja, o której istnieniu niemalże nikt do tej pory nie miał pojęcia, a która raptem się uaktywnia. I do tego skrywa się za zasłoną tajemnicy - nie wiadomo kto tam pracuje, kto to założył, itd. A swoją drogą, to ciekawe, że instytucja mająca zajmować się promowaniem dobrodziejstwa bycia w UE, zalet nauk społecznych czy wolnego rynku i wolnego słowa, raptem zabrali się za funkcjonowanie rynku leków w Polsce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA