REKLAMA

Dotkliwe kary za wypalanie traw

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 11 kwietnia 2016 09:25
Dotkliwe kary za wypalanie traw Za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, trzcinowisk lub szuwarów oraz podpalenia lasów grożą poważne sankcje (fot. MSWiA)

• Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2015 roku, to 31 247 000 złotych.
• Za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, trzcinowisk lub szuwarów oraz podpalenia lasów grożą poważne sankcje.
• Do walki ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się Unia Europejska. Dopuszczającym się tego procederu UE może nawet cofnąć dopłaty.

Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2015 roku, to 31 247 000 złotych. Za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, trzcinowisk lub szuwarów oraz podpalenia lasów grożą poważne sankcje.

– Od kary aresztu lub grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł. Wywołanie pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu osób przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10 – ostrzega Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie.

Wystarczyło kilka pogodnych dni bez deszczu, a nad łąkami i zaroślami zaczęły pojawiać się dymy z pożarów wzniecanych celowo dla wypalenia zeszłorocznych traw. Często są one przyczyną pożarów lasu. Do groźnego zdarzenia doszło 19 marca w Nadleśnictwie Baligród. Paliła się łąka w pobliżu drogi powiatowej Wola Matiaszowa – Bereżnica. Szczęśliwie pożar nie zagroził pobliskiemu stanowisku bobrów.

Strażacy i leśnicy są zdeterminowani. Rozpoczęli ogólnopolską akcję profilaktyczną pn.: Stop pożarom traw. W okresie, kiedy dochodzi do nich najczęściej, prowadzone będą wzmożone patrole. Wszyscy użytkownicy lasu muszą się stosować do instrukcji i zakazów wydanych przez Służbę Leśną. Nieposłusznym grożą surowe kary.

Palący problem

Z informacji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2015 roku spośród prawie 185 tys. pożarów odnotowanych w Polsce blisko 82,3 tys., ok. 45 proc. wszystkich pożarów, to skutek wypalania traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ich liczba wciąż rośnie (w 2013 roku powstało 39 855 pożarów). W 2015 w roku w 82 802 pożarach spłonęło 42 703 ha traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

– Dlatego Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wspólnie z Lasami Państwowymi rozpoczęły pierwszą na tak dużą skalę, bo ogólnokrajową, akcję profilaktyczną, która ma zwrócić uwagę na ogrom zagrożeń dla ludzkiego zdrowia i życia, jakie niesie brak rozwagi, głupoty wręcz osób dopuszczających się niedozwolonego wypalania traw – mówił, otwierając konferencję prasową zorganizowaną przez KG PSP oraz lasy Państwowe 22 marca br., st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP.

– Aby nie dopuścić do zagrożenia, leśnicy zakładają pasy przeciwpożarowe oddzielające lasy od dróg, torów kolejowych czy zakładów przemysłowych. Od wielu też lat – tam, gdzie pozwalają na to warunki przyrodnicze – trwa przebudowa drzewostanów iglastych na liściaste, bardziej odporne na pożary – powiedział Konrad Tomaszewski, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA