REKLAMA

Druzgocąca kontrola NIK muzeów samorządowych. "Należałoby rozważyć pomoc finansową Ministerstwa Kultury"

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 18 grudnia 2015 11:12
Druzgocąca kontrola NIK muzeów samorządowych. "Należałoby rozważyć pomoc finansową Ministerstwa Kultury" Badanie sytuacji muzeów dotyczyło lat 2012-2014 (fot. flickr.com, licencja: CC BY-ND 2.0)

Kontrolerzy NIK wytykają samorządom m.in. złe ewidencjonowanie i zabezpieczenie muzealiów, a także brak planów ich ewakuacji.

Przegląd muzeów samorządowych NIK poprzedziła kontrola dotycząca ochrony i udostępniania zasobów w muzeach państwowych, którą Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w latach 2006-2008.

– Następnie w trakcie kontroli doraźnej w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, potwierdziły się nasze obawy co do zabezpieczenia muzealiów w placówkach samorządowych – mówi dyrektor delegatury NIK w Kielcach Grzegorz Walendzik.

NIK zdecydowała wówczas o kontroli placówek samorządowych, którą zrealizowano w III i IV kwartale 2014 r. w 22 jednostkach. Było to 11 muzeów oraz 11 samorządów, które są organizatorami tych muzeów. Badanie dotyczyło lat 2012-2014.

Nieprawidłowości są wszędzie

- Nieprawidłowości spotkaliśmy we wszystkich skontrolowanych muzeach. Nie znalazło się chociażby jedno muzeum, które pod każdym względem uzyskałoby pozytywną ocenę – podkreśla Mirosław Woźniak z kieleckiej delegatury NIK. - Negatywnie oceniamy ewidencjonowanie zbiorów i zabezpieczenie obiektów, dbałość o ich stan, również z punktu widzenia prawa budowlanego, a także prowadzenie bieżącej działalności muzeów.

NIK stwierdza, że w dziesięciu muzeach ewidencjonowano zabytki niezgodnie z przepisami odpowiedniego rozporządzenia. W dziewięciu placówkach nieprawidłowo przeprowadzono inwentaryzację zbiorów. Większość muzeów nie przestrzegało przepisów rozporządzenia w sprawie przenoszenia muzealiów w przypadku udostępnianiu muzealiów poza teren muzeum.

- To bardzo ważne, bo muzealia niezakatalogowane mogą być wywiezione z muzeum i sprzedane bez żadnej kontroli – zaznacza Grzegorz Walendzik.

Skontrolowane przez NIK muzea były nieprawidłowo zabezpieczone przed pożarem, nie zapewniono dla części zabytków zgromadzonych w magazynach właściwego stanu ich zachowania i bezpieczeństwa.

W przypadku blisko połowy muzeów nie opracowano planu ochrony muzeum oraz nie opracowano, bądź nie aktualizowano planu ewakuacji zbiorów (pięć muzeów – 45%). Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego nie aktualizowały cztery muzea (36%), a jedno muzeum nie posiadało takiej instrukcji.

Izba wytyka ponadto nierzetelne dane dotyczące liczby muzealiów i zabytków - zaledwie trzy sprawdzone muzea przekazały GUS poprawne dane dotyczące liczby obiektów w rocznych sprawozdaniach. Brakuje kart ewidencyjnych przedmiotów (1711 w ośmiu muzeach), ich wpisów do inwentarza (cztery muzea), a także identyfikacji wizualnych obiektów (59 proc.).

Przeczytaj dalszą część artykułu na portalsamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA