REKLAMA

"Duda Pomoc": Ile już zrobiło prezydenckie biuro pomocy prawnej?

  • Autor: PAP/jm
  • 06 sierpnia 2016 15:23
"Duda Pomoc": Ile już zrobiło prezydenckie biuro pomocy prawnej? Od czasu objęcia przez Dudę urzędu prezydenta, do prezydenckiego biura pomocy prawnej wpłynęło 18 tys. zgłoszeń, z czego w ponad 7 tys. przypadków podjęło ono interwencje. (fot. prezydent.pl)

• Na początku prezydentury Andrzeja Dudy powołane zostało Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej przy kancelarii prezydenta.
• Po ponad roku urzędowania, biuro odnotowało 18 tys. zgłoszonych spraw i podjęło 7 tys. interwencji - informuje kancelaria prezydenta.

Na początku prezydentury Andrzeja Dudy powołane zostało Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej przy kancelarii prezydenta. Celem Biura jest podejmowanie interwencji prawnych w sprawach obywateli, którzy znaleźli się w sytuacji konfliktu z organami władzy publicznej - samorządowej lub centralnej, urzędami i korporacjami.

Od czasu objęcia przez Dudę urzędu prezydenta, do prezydenckiego biura pomocy prawnej wpłynęło 18 tys. zgłoszeń, z czego w ponad 7 tys. przypadków podjęło ono interwencje. Ponadto - jak poinformowano - 3 tys. pokrzywdzonych przyjęto bezpośrednio w siedzibie kancelarii prezydenta.

Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej powstało tuż po zaprzysiężeniu Dudy na urząd prezydenta. Jest ono kontynuacją inicjatywy powstałej podczas kampanii wyborczej powszechnie znanej jako "Duda Pomoc", której pracami kierowali opozycjonistka z okresu PRL i współtwórczyni Biura Interwencyjnego Komitetu Samoobrony Społecznej KOR Zofia Romaszewska oraz b. prezes NIK i poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS Janusz Wojciechowski. Już wtedy Duda zapowiadał, że jeśli wygra, biuro będzie funkcjonowało w ramach jego kancelarii.

Zapoczątkowując działania "Duda Pomocy" ówczesny kandydat na prezydenta mówił, że podczas swoich podróży kampanijnych po Polsce wysłuchał wielu historii ludzi, borykających się z "fatalnym" traktowaniem przez wymiar sprawiedliwości. Jak mówił, wynika z nich, że państwo jest wobec ludzi "opresyjne", "niszczy obywateli", którzy czują się "jak przedmioty przesuwane z kąta w kąt".

Jak deklarował Wojciechowski, w okresie kampanii Biuro przyjęło ponad 3700 osób i podjęło ponad 1200 interwencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA