REKLAMA

Duda: Spytam szefa MSWiA o usprawnienie kontroli granicznych z Ukrainą

  • Autor: PAP/JS
  • 02 grudnia 2016 14:54
Duda: Spytam szefa MSWiA o usprawnienie kontroli granicznych z Ukrainą Duda zauważył, że okres grudniowy, przedświąteczny, "jest w każdym roku tym czasem zwiększonego ruchu granicznego, i to zarówno w jedną, jak i w drugą stronę (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zapyta szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, czy jest możliwe wprowadzenie usprawnień na polsko-ukraińskich przejściach granicznych.
• Prezydenta zastrzegł, że Polska i jej służby muszą jednak wywiązywać się ze swoich zobowiązań jako kraju granicznego UE.

Na wspólnej konferencji prasowej prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki w Warszawie obaj przywódcy byli pytani m.in. o kolejki na granicy polsko-ukraińskiej oraz o działania władz obu krajów w dziedzinie rozbudowy infrastruktury granicznej.

Duda zauważył, że okres grudniowy, przedświąteczny, "jest w każdym roku tym czasem zwiększonego ruchu granicznego, i to zarówno w jedną, jak i w drugą stronę". W związku z tym, jak dodał, "nie ma nic nienaturalnego w tym, że zwiększa się ruch graniczny, a tym samym zwiększają się na granicy kolejki". Zapowiedział jednak, że zapyta szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, "czy jest możliwe wprowadzenie dodatkowych działań ze strony straży granicznej i służb celnych (...) po to, żeby kontrole były sprawniej realizowane".

Czytaj też: Poroszenko: Ukraina w procesie decentralizacji wykorzystała polskie wzory

Prezydent zaznaczył zarazem, że polskie służby celne i polska straż graniczna muszą się wywiązywać z "zobowiązań wynikających z członkostwa w UE, czyli z tego, że nasza granica z Ukrainą jest zarazem cały czas granicą UE".

"My jesteśmy zobowiązani wykonywać kontrolę graniczną, bo to jest nasze zobowiązanie przed wspólnotą europejską, jako członka wspólnoty, który tej granicy strzeże. Staramy się z tych obowiązków wywiązywać jak najlepiej, zarazem starając się jak najbardziej życzliwie podchodzić do potrzeb wszystkich naszych gości z Ukrainy, którzy do Polski chcą przyjechać" - podkreślił.

O potrzebie rozbudowywania polsko-ukraińskich przejść granicznych mówił z kolei Poroszenko. "Mamy na to pieniądze" - zaznaczył. Poinformował również, że uzgodniono, że na pograniczu Polski i Ukrainy funkcjonować będą "wspólne punkty kontroli". "Jest to symbol zaufania między nami" - podkreślił prezydent Ukrainy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA