REKLAMA

Duże emocje wokół ustawy wiatrakowej

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl/JS
  • 23 marca 2016 21:21
Duże emocje wokół ustawy wiatrakowej Zdaniem wiceministra Żuchowskiego obecna sytuacja, to skutek braku transparentnych zasad lokalizacji wiatraków (fot. Fotolia)

Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nad którym trwają prace w Sejmie, budzi  duże emocje zarówno wśród obywateli, inwestorów, jak i samorządowców.

W związku z mającymi nastąpić, istotnymi zmianami regulacyjnymi rynku OZE redakcje Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl zorganizowały debatę „Odnawialne źródła energii. System wsparcia i inwestycje”. Jednym z tematów debaty był projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nad którym trwają prace w Sejmie. Budzi on duże emocje zarówno wśród obywateli, inwestorów, jak i samorządowców.

Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, oceniał podczas dyskusji, że obecna sytuacja, to skutek braku transparentnych zasad lokalizacji wiatraków. Przez to od lat narastały społeczne konflikty dotyczące inwestycji w tej branży, a odpowiedzi politycznej na ten stan rzeczy nie było. Poselski projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe to zdaniem Tomasza Żuchowskiego reakcja na to, co już się stało, odrabianie lekcji z przeszłości.

Czytaj też: Prawnik alarmuje: Ustawa wiatrakowa może narazić inwestorów na straty

Bohdana Horackova, prezes zarządu, CEZ Polska, wskazywała m.in. , że CEZ zdecydował się na inwestycje w energetykę wiatrową w Polsce kilka lat temu i rozwijał projekty na obszarach przeznaczonych pod takie inwestycje. Dotychczas, jak informowała Bohdana Horackova, CEZ zainwestował w Polsce w rozwój projektów wiatrowych miliony złotych i obecnie jest na etapie przed podjęciem decyzji o ich budowie. Proponowane regulacje tymczasem - w jej ocenie - grożą firmie utratą środków zainwestowanych w projekty.

Janusz Piechocki, burmistrz Margonina i zastępca przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, wyraził niepokój tym, że kolejny rząd wprowadza regulacje nie słuchając społeczności lokalnych, że wie lepiej co robić. Jako przykład działań poprzedniej ekipy rządzącej, które szły w kierunku ograniczenia praw samorządów, podał tzw. ustawę krajobrazową (był to projekt złożony w Sejmie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego).

Czytaj całość na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA