REKLAMA

Dyplomacja państw Wyszehradu jest widoczna na świecie

 • Autor: PAP/GP
 • 22 marca 2016 21:04
Dyplomacja państw Wyszehradu jest widoczna na świecie Według raportu PISM Grupa Wyszehradzka może stać się mechanizmem pomocnym w niwelowaniu przeszkód i wzmacniającym relacje z nowymi mocarstwami. (fot.:wikipedia.org/CC)

Koncentracja polityki zagranicznej państw Grupy Wyszehradzkiej na UE doprowadziła do ograniczenia uwagi wobec innych regionów świata, ale dziś kraje V4 coraz aktywniej działają poza Europą, wzmacniają m.in. współpracę z Chinami, Indiami, Brazylią i RPA - wskazuje raport PISM.

Problemy, które napotykają w tych regionach państwa V4, Polska, Czechy, Słowacja oraz Węgry mogłyby rozwiązywać wspólnie - sugeruje raport ogłoszony we wtorek (22 marca).

Zauważa też, że poziom wymiany handlowej w porównaniu z potencjałem nie jest zbyt wysoki. Wyjątkiem są Chiny, które od lat notują dużą nadwyżkę w bilansie handlowym z Europą Środkową.

Ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Patryk Kugiel zasugerował, że współpraca z Chinami, Indiami, Brazylią i RPA (czyli BICS) powinna zostać wpisana w program prezydencji Grupy Wyszehradzkiej. Jego zdaniem, aby ułatwić współpracę, można by im także np. zaproponować spotkania ze wszystkimi członkami Grupy w formacie V4+.

Kugiel mówił również o koncepcji "domów wyszehradzkich", czyli niejako ambasad regionu, które promowałyby Europę Środkową zarówno gospodarczo, jak i turystycznie, a jednocześnie zwiększyłyby dyplomatyczną obecność Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier w krajach docelowych.

Przeczytaj: Waszczykowski o politycznym wyroku w Rosji

Wiceszef chińskiej ambasady w Warszawie Lin Jian przypomniał, że kraje Europy Środkowej już są przedmiotem zainteresowania Chin, a Grupa Wyszehradzka to według niego bardzo znaczący region. Wskazał, że istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze Pekinu z Warszawą, Pragą i Budapesztem, są też połączenia kolejowe.

Pierwszy sekretarz ambasady Indii w Warszawie A.S. Takhi zauważył tymczasem, że z perspektywy Delhi konieczne jest określenie, czy pogłębia się współpracę dwustronną, czy też regionalną.

Jak zauważył Zbigniew Krużyński z MSZ, kraje V4 dziś nadal rywalizują między sobą o rynki i inwestycje.

Według raportu PISM Grupa Wyszehradzka może stać się mechanizmem pomocnym w niwelowaniu tych przeszkód i wzmacniającym relacje z nowymi mocarstwami, jeśli kraje Grupy będą potrafiły nie tylko konkurować, ale także współpracować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Monika 2016-06-01 18:56:30
  Do joantek: Zgadzam się z tobą !!! Trzeba czasu niestety !!! Inni przez 8lat robili destrukcje tego "SOJUSZUV4" i POLSKI-SŁUŻĄC TYLKO bezwzględnie UNII(Niemcom,Francji)!!! ...Pozdrawiam
 • joantek 2016-03-23 07:58:22
  "Sojusze" typu V4 wymagają czasu aby skrystalizować projekty gospodarcze. Poprzedni rząd doprowadził do agonii V4 i nie miał realnego pomysłu na wykorzystanie tej formuły - nawet politycznego. Obecnie rządzący reanimowali Grupę Wyszehradzką, a sojusze polityczne na stosunkowo szybkie do osiągnięcia. Za projektami politycznymi powinny pójść gospodarcze - co już się dzieje, powoli ale jednak: wykorzystanie gazoportu, via carpatia. Oby sojusz polityczny przekuć w sojusz gospodarczy i nie mam tutaj na myśli wzajemnej wymiany handlowej - obywatele V4 to tania siła robocza dla zachodniej Europy: produkujemy podobne wyroby, w podobnych cenach, przy podobnych zarobkach.
 • Przemyślida 2016-03-23 01:22:37
  Wystarczy popatrzeć na statystyki wzajemnych obrotów handlowych między państwami V4 aby zobaczyć że jest to efemeryda polityczna odkurzana dla chwilowych potrzeb propagandowych, a nie poważny projekt gospodarczy mający za sobą długofalowy plan działania. Mottem tego aliansu jest "cała para w gwizdek".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA