REKLAMA

Dyplomacja podejmuje działania w związku ze sprawą pomnika Katyńskiego

 • Autor: PAP/rs
 • 07 maja 2018 10:03
Dyplomacja podejmuje działania w związku ze sprawą pomnika Katyńskiego Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. (Fot. Shutterstock.com)

Jestem w stałym kontakcie z ambasadorem RP w Waszyngtonie Piotrem Wilczkiem i konsulem generalnym w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim w związku ze sprawą Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Podejmowane są "różne" działania - powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 • Jest to przykra sprawa, dlatego że rzeczywiście pan burmistrz (Jersey City) Steven Fulop wydał oświadczenia, które są dość obraźliwe dla przedstawicieli Polski - ocenił minister.
 • Zaznaczył, że jest "w stałym kontakcie" z polskim ambasadorem w Waszyngtonie oraz konsulem generalnym w Nowym Jorku i podejmowane są "różne działania".
 • Szef MSZ zastrzegł jednocześnie, że możliwości oddziaływania instytucji rządowych na niezależne od administracji amerykańskiej władze samorządowe są "ograniczone".

Czaputowicz podczas poniedziałkowej podróży do Albanii był pytany przez dziennikarzy o działania polskiej dyplomacji ws. Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

"Jest to przykra sprawa, dlatego że rzeczywiście pan burmistrz (Jersey City) Steven Fulop wydał oświadczenia, które są dość obraźliwe dla przedstawicieli Polski" - ocenił minister.

Zaznaczył, że jest "w stałym kontakcie" z polskim ambasadorem w Waszyngtonie oraz konsulem generalnym w Nowym Jorku i podejmowane są "różne działania". Szef MSZ zastrzegł jednocześnie, że możliwości oddziaływania instytucji rządowych na niezależne od administracji amerykańskiej władze samorządowe są "ograniczone".

"Został skierowany list, nie został on przyjęty (...), wspieramy działania Polonii w tym zakresie, podejmujemy też pewne kroki prawne - chodzi o to, aby wstrzymać w trybie pilnym przeniesienie tego pomnika. Zobaczymy, na ile będą one skuteczne" - dodał szef dyplomacji.

Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. Amerykanie polskiego pochodzenia z New Jersey i Nowego Jorku wybrali go na miejsce manifestacji w rocznicę zbrodni katyńskiej, a ostatnio także katastrofy smoleńskiej.

W ubiegły poniedziałek burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie Pomnik Katyński. Zapowiedział, że monument zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie.

Fulop komentując wypowiedź marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, w której skrytykował on plany władz Jersey City, dotyczące przeniesienia Pomnika Katyńskiego w tym mieście, napisał na Twitterze: "To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć".

Marszałek Senatu, komentując w sobotę wpis Fulopa na swój temat ocenił, że jego zarzuty są "bardzo ostre i nieprawdziwe". Zapowiedział też podjęcie kroków prawnych w sprawie wpisu burmistrza Jersey City. "Konsultuję się w tej chwili z prawnikami w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Odpowiednie decyzje i kroki podejmę w przyszłym tygodniu" - zapowiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • :-) 2018-05-07 12:29:40
  Warto by zacytować wiele wypowiedzi polityków PIS w których stwierdzają że cudzoziemcy nie mają prawa nam dyktować co mamy i możemy robić w Polsce. Pomnik jest w USA i o jego losie chce zdecydować amerykański polityk. Czy PIS przyłoży tę samą miarę do samodecydowania polityków amerykańskich?
 • Cyklop28 2018-05-07 11:34:02
  Ze spraw nabrzmiałych na linii dyplomacji III R P i USA sprawą pierwszorzędną są akty 447/1226, grożące biedą całemu narodowi polskiemu, a dziwnie "zamilczane na śmierć". Natomiast do sprawye usytuowania Pomnika Ofiar Katyńskich należy podchodzić w odpowiedniej proporcji wysiłków. Np. poinformować stronę amerykańską, że my też mamy wątpliwości co do usytuowania popiersia Waszyngtona w Warszawie i nazwy alei jemu poświęconej, bo miejsce to zamierzamy poświecić pomnikowi zdrady Polski w Teheranie, Jałcie i Poczdamie przez prezydenta USA i premiera W. Brytanii wobec Stalina.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA