REKLAMA

Dyplomacja UE czeka na wyniki szczytów z Kim Dzong Unem

  • Autor: PAP/rs
  • 09 marca 2018 16:20
Dyplomacja UE czeka na wyniki szczytów z Kim Dzong Unem UE pozytywnie oceniła w piątek gotowość prezydenta USA Donalda Trumpa do spotkania z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. (Fot. Shutterstock.com)

UE pozytywnie oceniła w piątek gotowość prezydenta USA Donalda Trumpa do spotkania z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. Szefowa unijnej dyplomacji podkreśliła, że zobowiązanie Pjongjangu do negocjacji o denuklearyzacji może być drogą do rozwiązania sporu.

  • Spotkanie Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem mogłoby odbyć się w maju.
  • W kwietniu dojdzie do spotkania Kim Dzong Una i prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina.
  • Będzie to pierwsze od ponad 10 lat spotkanie przywódców obu Korei.

Trump poinformował, że zaaprobował propozycję spotkania z Kim Dzong Unem, przekazaną w czwartek za pośrednictwem dyplomatów Korei Południowej. Kim zobowiązał się do wstrzymania wszelkich prób z bronią jądrową do czasu spotkania z przywódcą USA.

- Odnotowaliśmy zobowiązanie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej do rozpoczęcia negocjacji w sprawie denuklearyzacji i powstrzymania się od testów broni jądrowej i pocisków rakietowych podczas tych negocjacji. Jeżeli zapowiedzi te zostaną potwierdzone, mogą stworzyć warunki niezbędne do rozwiązania (problemu) w drodze negocjacji - podkreśliła w oświadczeniu wysoka przedstawiciel ds. polityki zagranicznej UE Federica Mogherini.

Spotkanie Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem mogłoby odbyć się w maju. W kwietniu dojdzie do spotkania Kim Dzong Una i prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina. Będzie to pierwsze od ponad 10 lat spotkanie przywódców obu Korei.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy ostatnie pozytywne wydarzenia dotyczące sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Zapowiedź spotkania na szczycie prezydenta Republiki Korei Muna z przywódcą KRLD Kim Dzong Unem w kwietniu jest zachęcająca - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Mogherini Maja Kocijanczicz.

Jak poinformowała, szefowa MSZ Korei Płd. Kang Kiung Wha weźmie udział w najbliższym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych 19 marca.

Propozycje Korei Płn. przedstawione w czwartek w Waszyngtonie nie byłyby możliwe bez wizyty delegacji KRLD przy okazji otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Odwilż w relacjach między państwami koreańskimi nastąpiła po miesiącach napięcia, związanego z prowadzonymi przez KRLD testami atomowymi i balistycznymi. W tym czasie Kim i Trump grozili sobie wzajemnie użyciem siły militarnej.

UE opowiada się za całkowitą i nieodwracalną denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA