REKLAMA

Dyrektywa UE ws. dostępu do broni palnej i materiałów wybuchowych. Czy zmiany dotkną żołnierzy OT?

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 28 kwietnia 2016 09:05
Dyrektywa UE ws. dostępu do broni palnej i materiałów wybuchowych. Czy zmiany dotkną żołnierzy OT? W prywatnych rękach już znajdują się nie tylko pistolety sportowe, ale również karabiny samopowtarzalne oraz inna broń (fot. włodi/Flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Dyrektywa UE pozwoli na skuteczniejsze przeciwdziałanie przestępczości związanej z nielegalnym handlem bronią palną oraz materiałami wybuchowymi.
• Nie wykluczone, że będzie obejmować ściślejszą kontrolę osób starających się o zakup broni prywatnej i bardziej surowe kryteria przyznawania zezwoleń.
• Procedowane działania dotyczą nielegalnego zakupu broni w celach terrorystycznych czy związanych z działalnością przestępczą.

Seria zamachów terrorystycznych w Paryżu i Brukseli oraz groźby kolejnych spowodowały, że UE do działań dotyczących zwalczania aktów terroru włączyła pakiet zmian pozwalających na skuteczniejsze przeciwdziałanie przestępczości związanej z nielegalnym handlem bronią palną oraz materiałami wybuchowymi.

Trudniej o zezwolenia na prywatną broń?

- Przepisy wpisują się w dotychczasową politykę unijną zwalczania terroryzmu i określają działania niezbędne do wdrożenia Europejskiej Agendy Bezpieczeństwa w zakresie handlu bronią palną i materiałami wybuchowymi. Polega ono na ograniczeniu dostępu do broni palnej i materiałów wybuchowych – poinformował posłów Komisji ds. UE o stanowisku rządu Jakub Skiba, sekretarz stanu w MSWiA.

W praktyce może to oznaczać szerszą i ściślejszą kontrolę osób starających się o zakup broni prywatnej i bardziej surowe kryteria ich przyznawania. Będzie trudniej otrzymać zezwolenie na zakup broni prywatnej? Część posłów obawiała się, że nowe przepisy mogą stanąć na przeszkodzie dotychczasowym zasadom dostępu obywateli do broni.

Czytaj też: Polska nie przyjmie imigrantów. Święcicki: Jakim zagrożeniem jest 7 tys. uchodźców?

- Czy plany przeciwdziałania nielegalnemu handlowi bronią i związane z tym ograniczenia w dostępie do niej nie stoją w sprzeczności z naszymi dążeniami do tworzenia obrony terytorialnej i legalnego nabywania broni przez tych, którzy do tego powinni być upoważnieni – chciał się upewnić poseł Konrad Głębocki (PiS).

Obrona terytorialna nie będzie bezbronna

Wiceminister Skiba uspokoił posłów podkreślając, że konsultowana dyrektywa UE nie jest kontrowersyjna. Nie odnosi się do sytuacji takich, jak tworzenie OT w Polsce. Procedowane działania dotyczą stricte nielegalnego zakupu broni w celach terrorystycznych czy związanych z działalnością przestępczą. Dodał jednak, że kolejna dyrektywa odnosić się będzie do zakupów broni przez osoby prywatne i wtedy problem ten trzeba będzie wziąć pod uwagę.

Z informacji wiceministra posłowie dowiedzieli się, że działania operacyjne wymienione w dyrektywie dotyczą wzmocnienia pracy edukacyjnej dotyczącej nielegalnego handlu, usprawnienia gromadzenia oraz współpracy operacyjnej dotyczącej broni palnej oraz zacieśniania współpracy z krajami nie należącymi do UE. W szczególności z krajami Europy południowo – wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz Ukraina i Turcji.

Czytaj też: Znamy treść listu Ziobry do sędziów TK

Prace nad zmianami trwają na forum UE od dawna, a Polska była zaangażowana w ten proces od samego początku. Rząd RP stoi na stanowisku, że konieczne jest, by państwa członkowskie UE zwiększyły wysiłki w celu zlikwidowania zagrożenia, jakie dla bezpieczeństwa wewnętrznego UE stanowią nielegalny handel bronią i materiałami wybuchowymi.

Dla bezpieczeństwa obywateli

- Rząd przewiduje, że realizacja działań UE, poprzez aktywne zwalczanie zagrożeń opartych o wymianę informacji miedzy krajami UE, w znacznym stopniu przełoży się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa obywateli – deklarował Skiba.

Michał Stasiński (Nowoczesna), poseł sprawozdawca zwrócił uwagę, na konieczność wzmocnienia operacyjnej współpracy odpowiednich służb w ramach UE. Ostatnie zamachy pokazały przykłady słabości tego współdziałania. - Inicjatywa Unii, aby zmuszać osoby i struktury odpowiedzialne za wymianę tych informacji w poszczególnych państwach jest bardzo cenna – uważa poseł Stasiński.

Wyjaśniając na czym może polegać współpraca z państwami nie będącymi członkami UE podkreślił, że może ona dotyczyć analiz balistycznych pocisków nielegalnej broni czy szczegółowych analiz kryminalistycznych. - Każda inicjatywa mająca wzmocnić bezpieczeństwo obywateli zasługuje na poparcie – podsumował poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA