REKLAMA

Działacze Obywateli RP i Wolnych Sądów protestowali w wigilię przed Pałacem Prezydenckim

  • Autor: PAP / MIW
  • 25 grudnia 2017 12:37
Działacze Obywateli RP i Wolnych Sądów protestowali w wigilię przed Pałacem Prezydenckim W Wigilię przed Pałacem Prezydenckim protestowali działacze m.in. Obywateli RP i Wolnych Sądów (fot. ipn.gov.pl)

Przedstawiciele ruchów obywatelskich - m.in. Obywateli RP i Wolnych Sądów - zebrali się w wigilijne popołudnie przed Pałacem Prezydenckim, aby zaprotestować m.in. przeciwko zmianom w sądownictwie.

Demonstracja "Wigilia z Konstytucją" została zorganizowana w niedzielę po południu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie przez organizacje Obywatele RP, Wolne Sądy, Warszawski Strajk Kobiet i Obywatele Solidarnie w Akcji. W zgromadzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Jak podkreślał jeden z organizatorów, Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy, celem demonstracji było wyrażenie sprzeciwu wobec "ważnych wydarzeń, które miały miejsce szczególnie w ostatnim tygodniu", przede wszystkim podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawy o Sądzie Najwyższym.

- To jest symboliczne miejsce przed Pałacem Prezydenckim, gdzie przychodzimy od pięciu miesięcy, od pięciu miesięcy domagając się debaty, dyskusji z panem prezydentem. Od pięciu miesięcy nie doczekaliśmy się jako społeczeństwo obywatelskie, jako organizacje pozarządowe, jako inicjatywy, eksperci, nie doczekaliśmy się takiej debaty - powiedział Wawrykiewicz. Zarzucił przy tym prezydentowi, że konsultacje dot. ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS prowadzone były jedynie "z jedną opcją polityczną".

- O to mamy wielkie pretensje do pana prezydenta i dzisiaj jesteśmy też po to, aby mu o tym przypomnieć - że jest prezydentem wszystkich Polaków, a Rzeczpospolita to jest dobro wspólne, jak stanowi art. 1 Konstytucji - dodał.

Organizatorzy mówili również o wszczęciu przez Komisję Europejską postępowania na podstawie art. 7 traktatu UE. "

- To, że jesteście państwo tutaj dzisiaj pokazuje, że nie ma wolnego, nie ma wakacji, nie ma świąt od takich wartości jak demokracja, jak praworządność, jak wolność - powiedziała Agnieszka Wierzbicka z Warszawskiego Strajku Kobiet, apelując do zgromadzonych o kontynuowanie protestów.

- Wchodzimy na drogę służby ojczyźnie, nie możemy się zniechęcić - mówiła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Oko 2017-12-27 10:26:41
    Nawet barany i osły wiedziały gdzie w tym dniu ich miejsce. Nie widzicie dalej, niż czubek własnego nosa.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA