REKLAMA

Działania rządu będą miały wpływ na bezrobocie w Polsce?

  • Autor: PulsHR.pl (Jolanta Miśków)
  • 05 stycznia 2016 14:12
Działania rządu będą miały wpływ na bezrobocie w Polsce? Prognozy dotyczące stopy bezrobocia na koniec 2016 r. należą do optymistycznych. /fot. pixabay

W 2015 roku odnotowaliśmy w Polsce niskie bezrobocie. Czy ten trend się utrzyma? – Trudno przewidzieć, nie wiadomo, jaki wpływ na rynek będą miały działania rządu - mówi Justyna Piesiewicz, prezes IACL.

– Bezrobocie nadal będzie spadać i pod koniec 2016 r. wyniesie 9,7 proc. – uważa Paweł Szałamacha, minister finansów. Prognoza ta zakłada zatem utrzymanie aktualnego trendu w najbliższym roku. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że bezrobocie będzie jeszcze niższe.

– Za poprawę będą odpowiadały inwestycje przedsiębiorstw, oczekiwany wzrost popytu krajowego i zagranicznego, spadek stóp procentowych, a także prognozowany przez rząd wzrost PKB w wysokości 3,8 proc. Z drugiej strony nie widzimy już tak dużych zasobów kadrowych na rynku pracy, aby bezrobocie spadało w tym samym tempie, co w ostatnich miesiącach – wyjaśnia Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu , dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan podkreśla jednak, że jest wiele czynników – być może dziś jeszcze nie do przewidzenia – które mogą ten wynik zmienić.

Justyna Piesiewicz, prezes IACL, wśród nich wskazuje działania polityczne. – Trudno przewidzieć, jakie będzie bezrobocie na koniec przyszłego roku, ze względu na to, że nie wiadomo, jaki wpływ na rynek będą miały działania obecnego rządu – mówi. – Jeżeli wycofają się inwestorzy, spadnie zaufanie do Polski, to poziom bezrobocia może być bardzo wysoki – podkreśla.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • bezrobotny 2016-01-05 14:44:46
    Jak POkrętacze z Platformy Obywatelskiej znikną z polskiej sceny politycznej to bezrobocie spadnie do poziomu Szwajcarii. Na pewno.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA