REKLAMA

Dzieci cudzoziemców nie będą uczyć się w polskich szkołach?

 • Autor: PAP/AT
 • 26 lutego 2018 07:14
Dzieci cudzoziemców nie będą uczyć się w polskich szkołach? Decyzję o tym, czy będą one uczone w ośrodku dla cudzoziemców, a nie w szkole, samorządy podejmą w porozumieniu z szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców (fot.shutterstock)

Rozporządzenie przygotowywane w MSWiA (przy udziale Urzędu do Spraw Cudzoziemców) w sprawie regulaminu pobytu w ośrodku dla cudzoziemców sprawi, że małoletni obcokrajowcy, zamiast w szkołach, będą zdobywać wiedzę w ośrodkach dla cudzoziemców.

Małoletni obcokrajowcy, zamiast się uczyć w szkołach z polskimi dziećmi, będą mogli zdobywać wiedzę … w ośrodkach dla cudzoziemców - informuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Według ekspertów, to już na starcie wykluczenie ze społeczeństwa.

Taki może być efekt rozporządzenia przygotowywanego w MSWiA (przy udziale Urzędu do Spraw Cudzoziemców) w sprawie regulaminu pobytu w ośrodku dla cudzoziemców. Autorzy projektu przekonują, że uczęszczanie uczniów z innych państw do polskich placówek oświatowych może zniechęcać ich do nauki. "Zdarza się, że część dzieci cudzoziemskich, chociaż chodzi do szkoły, to się nie uczy z powodu opóźnień w realizacji programu szkolnego (...) oraz trudności w nadrobieniu wymaganego materiału..." - czytamy w uzasadnieniu.

Dalej pomysłodawcy wskazują, że obecność dzieci uchodźców negatywnie i demobilizująco wpływa także na ich polskich rówieśników.

Dlatego MSWiA chce dać władzom lokalnym możliwość przesunięcia nauki do ośrodków dla cudzoziemców. A to sprowadza się do odizolowania uczniów obcokrajowców od polskich. Pomysłodawcy przekonują, że to odciąży "lokalną sieć szkół w sytuacji wzrostu liczby uczniów oraz może zminimalizować negatywne nastawienie ze strony lokalnej społeczności". Takie rozwiązanie, co podkreśla MSWiA, w pewnym momencie umożliwi dzieciom uchodźców "płynną adaptację"" w polskiej szkole.

Decyzję o tym, czy będą one uczone w ośrodku, a nie w normalnej placówce (gdzie w pierwszym roku obecnie mogą liczyć na dodatkowe zajęcia, np. z języka polskiego), samorządy podejmą w porozumieniu z szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

"To makabryczny pomysł" - mówi DGP Krystyna Starczewska, współzałożycielka pierwszego liceum społecznego w Polsce. I dodaje, że dla wielu lokalnych władz koncepcja MSWiA może się okazać "wygodnym" rozwiązaniem, dzięki któremu łatwo pozbędą się osób, które nie dość, że zajmują miejsce w szkole, to jeszcze sprawiają kłopoty. "Fatalne rozwiązanie" - wtóruje Tomasz Jurkiewicz, sekretarz gminy Wohyń, w której od dekady działa ośrodek dla cudzoziemców. To także niekorzystne dla Polski: odizolowanie utrudnia integrację i adaptację, a część uchodźców zostaje przecież u nas na stałe - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • WoWa 2018-02-27 11:48:08
  Nie myślicie chyba dyskutanci, że przy takiej atmosferze w stosunku do obcokrajowców władza wymyśli jakieś poprawne, zgodne z naszą Konstytucją rozwiązanie. Konstytucja Polski to dla PiS czcze zapisy.
 • Komuna wróciła 2018-02-26 14:59:54
  Do EdBer: Pytanie Gdzie się kształcą i studiują dzieci prominentnych działaczy PIS? W polskich publicznych szkołach ?
 • EdBer 2018-02-26 14:31:54
  Pytanie Gdzie się kształcą i studiują dzieci prominentnych działaczy PO i N.? W polskich publicznych szkołach ?
 • :-) 2018-02-26 14:18:13
  Do Radosław Applebaum: A w czym Czeczen jest gorszy od ciebie?
 • Radosław Applebaum 2018-02-26 14:05:58
  Pani ze społecznego liceum powinna natychmiast przyjąć do swojej szkoły kilku radosnych małych Czeczenów. Niech da nam przykład!
 • :-) 2018-02-26 10:36:52
  W RPA jako w ostatnim kraju świata z apartheidem skończono ponad 20 lat temu. U nas się go własnie chce wprowadzić. Wiwat "dobra zmiana".
 • konio007 2018-02-26 07:58:29
  Bardzo dobry pomysł. Po co małe patologiczne obiboki mają demoralizować polskie dzieci?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA