REKLAMA

Dziedziczak: Chcemy by Polacy w Irlandii byli silni i pamiętali o swoich korzeniach

  • Autor: PAP/AT
  • 20 stycznia 2017 08:26
Dziedziczak: Chcemy by Polacy w Irlandii byli silni i pamiętali o swoich korzeniach (Jan Dziedziczak w Irlandii, fot.msz.gov.pl)

• W rezydencji ambasadora RP odbyło się spotkanie sekretarza stanu w MSZ Jana Dziedziczaka z przedstawicielami irlandzkiej Polonii.
• Władze Irlandii życzliwie odniosły się do kwestii wprowadzenia języka polskiego do publicznych szkół irlandzkich – poinformował Dziedziczak podczas spotkania.

Rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane podczas planowanej na 9 lutego wizyty premiera Irlandii Endy Kenny'ego w Polsce.

Dziedziczak przebywał w Irlandii z jednodniową wizytą. Spotkał się z przedstawicielami środowisk polonijnych, polskiego duszpasterstwa w Dublinie oraz z irlandzkim ministrem stanu ds. diaspory i rozwoju międzynarodowego Joe McHugh.

W czwartek (19 stycznia) wieczorem w rezydencji ambasadora RP odbyło się spotkanie Dziedziczaka z przedstawicielami irlandzkiej Polonii. W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślał, że "Irlandia to kraj, który symbolizuje sukces Polonii". "Zależy nam na tym, aby Polacy się rozwijali, kultywowali polskość, ale też mieli wpływ na życie w Irlandii. Aby z ich zdaniem gospodarze się liczyli" - powiedział.

"Marzymy o tym, aby Polonia była naszym ambasadorem tutaj za granicą. Aby każdy z tych 150 tysięcy ludzi reprezentował godnie Polskę, by bronił polskiej historii i prawdy o niej. A także, by byli lobbystami polskich interesów, aby walczyli o korzystne rozwiązania dla siebie tutaj i dla Polski" - podkreślił.

"Chcemy zainwestować w to, by Polacy w Irlandii byli silni, pewni siebie, i pamiętali o swoich korzeniach. Trzeba kłaść nacisk na edukację dzieci i młodzieży. Przekazywanie języka polskiego następnemu pokoleniu jest dla nas najważniejsze" - oświadczył Dziedziczak.

Na działania promujące polską kulturę, dziedzictwo i język MSZ przeznaczyło w tym roku 30 proc. więcej środków.

Wiceminister nawiązał także do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę 12 stycznia ustawy dotyczącej uprawnień dla uczniów polskich szkół za granicą - zarówno państwowych, jak i społecznych - do ulgowych przejazdów w Polsce. "Ta pierwsza polonijna inicjatywa prezydenta ma wymiar symboliczny. W ten sposób dajemy rodzicom dodatkową motywację do posyłania dzieci do szkół polonijnych" - powiedział Dziedziczak.

Polacy w Irlandii stanowią największą mniejszość narodową; mieszka ich tam ok. 150 tys., a język polski jest tam najczęściej używanym językiem obcym.

Z Dublina Aneta Kubas (PAP)

akub/ mmi/ ap/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • RomanKafel 2017-01-21 20:47:19
    Troska o Polakow w Irlandii sprawia ze rozczulilam sie do lez:-))) Mo eby jednak rzady polskie zatroszczyly sie o to by Polacy nie musieli emigrowac za chlebem...??? Mozeoprocz mow i slow pociechy panowie ministrowie i inni Dzi9edziczaki zrobili to co robia inni ministrowie w innych krajach np w Irlandii..a jak nie wiedza- jak.... moze im podpowiedza koleczy z innych rzadow ???? Wstyd zamieszczc takie marzernia MSZtu..naprawde wstyd!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA