REKLAMA

Dzięki amerykańskim wojskom wzrośnie bezpieczeństwo Polski

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 05 kwietnia 2016 12:08
Dzięki amerykańskim wojskom wzrośnie bezpieczeństwo Polski Minister Macierewicz wyraził nadzieję na pomoc strony amerykańskiej w obszarze tworzenia i uzbrajania obrony terytorialnej (fot. ppor. Robert Suchy/CO MON)

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w poniedziałek (4 kwietnia) z przebywającą z wizytą w Polsce delegacją Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu Stanów Zjednoczonych.

W czasie spotkania rozmówcy omówili szerokie spektrum zagadnień, począwszy od oceny zagrożeń, poprzez współpracę sojuszniczą, wraz zapowiedziami rozmieszczenia na terenie Polski wojsk amerykańskich, aż po możliwości normalizacji stosunków z Rosją.

Minister Antoni Macierewicz podziękował za amerykańskie wsparcie dla Polski, w szczególności zaś za zeszłotygodniową decyzję o rozmieszczeniu w państwach flanki wschodniej NATO (w tym na terytorium RP) amerykańskiej brygady pancernej. Szef MON podkreślił, że diametralnie zmienia to pozycję Polski w Sojuszu, znacząco wzmacniając jej bezpieczeństwo. Wyraził także nadzieję na zaangażowanie pozostałych sojuszników NATO w stworzenie jeszcze jednej brygady i rozlokowanie jej na wschodnich rubieżach Sojuszu. Minister potwierdził zarazem wolę Polski zaangażowania się w działania na południowej flance NATO.

Czytaj też: Rządowy program digitalizacji dóbr kultury idzie jak po grudzie

Amerykańscy goście z uznaniem wyrazili się o zaangażowaniu Polski we współpracę sojuszniczą, zarówno pod względem zachowywania standardów budżetowych, jak i udziału bojowego w misjach. Uznali, iż bezpieczeństwo naszych państw jest współzależne i że Polska jest traktowana jako jeden z najpewniejszych sojuszników USA.

Podczas spotkania omawiano także możliwości współpracy przemysłów zbrojeniowych, zwłaszcza w zakresie transferu nowoczesnych technologii wojskowych i modernizacji sił zbrojnych RP. Minister Macierewicz wyraził nadzieję na pomoc strony amerykańskiej w tym zakresie, jak również w obszarze tworzenia i uzbrajania obrony terytorialnej. Zapowiedział również dalszy wzrost wydatków na obronność.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA