REKLAMA

Dzień Wolontariusza, Anna Zalewska do wolontariuszy: Dziękuję za szacunek i pomoc drugiemu człowiekowi

  • Autor: PAP/AT
  • 05 grudnia 2017 11:12
Dzień Wolontariusza, Anna Zalewska do wolontariuszy: Dziękuję za szacunek i pomoc drugiemu człowiekowi MEN opublikowało "Poradnik wolontariusza" przybliżający zasady organizacji szkolnego wolontariatu (Anna Zalewska, fot.twitter.com/MEN_GOV_PL)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza minister edukacji Anna Zalewska wystosowała do wolontariuszy życzenia i podziękowania za dotychczasowe działania.

• We wtorek (5 grudnia) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

• Minister edukacji narodowej Anna Zalewska z okazji tego święta złożyła życzenia wolontariuszom.

• Ponadto MEN opublikowało "Poradnik wolontariusza" przybliżający zasady organizacji szkolnego wolontariatu.

"Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza serdecznie dziękuję wszystkim Wolontariuszom za ich dobrowolną i bezinteresowną pracę. Dziękuję za szacunek i pomoc drugiemu człowiekowi, wrażliwość na potrzeby innych, kreatywność i otwartość na świat. Życzę dalszych sukcesów w podejmowaniu działań na rzecz społeczności szkolnej oraz lokalnej" - napisała minister edukacji narodowej w życzeniach opublikowanych na stronie internetowej resortu.

Na stronie MEN zamieszczono także "Poradnik wolontariatu" przygotowany na zlecenie ministerstwa przez Caritas Polską. Broszura przybliża zasady organizacji szkolnego wolontariatu zgodnie z przepisami Prawa oświatowego. W poradniku znalazły się informacje m.in. o radzie wolontariatu, obowiązkach dyrektora i opiekuna wolontariatu czy współpracy szkoły z organizacjami pozarządowym. Broszura zawiera także przykładowy scenariusz zajęć oraz ćwiczenia dla uczniów różnych grup wiekowych. Jak zaznacza MEN, "poradnik ma zachęcić młodych ludzi do aktywności wolontariackiej i przedstawia korzyści płynące z angażowania się w tę formę pomocy innym".

Czytaj też: Wolontariat pracowniczy na topie. "Równie ważny jak działania biznesowe"

Wolontariat to świadoma, bezinteresowna działalność na rzecz innych lub całego społeczeństwa. Jak pokazują badania Stowarzyszenia Klon/Jawor, od kilku lat odsetek wolontariuszy wśród Polaków jest niezmienny - w działalność społeczną angażuje się co piąty z nas. Systematycznie przybywa jednak organizacji, które korzystają z pracy wolontariuszy. Z badań wynika, że wolontariusze to najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone, ze stabilną sytuacją materialną. Wolontariat kojarzony jest najczęściej z pomocą osobom w potrzebie, z pracą w hospicjum, zbieraniem pieniędzy na ważne społecznie cele lub pracą w schronisku dla zwierząt.

MEN przypomina, że wolontariat rozwija kompetencje społeczne i interpersonalne uczniów, w tym szacunek do drugiego człowieka, oraz uwrażliwia na potrzeby osób potrzebujących. Wolontariat umożliwia zdobycie doświadczenia mającego wpływ na wybór dalszej drogi życiowej. Dla wielu młodych ludzi wolontariat to droga do odnalezienia swojego miejsca w przestrzeni społecznej. Dlatego minister edukacji ogłosiła miniony rok szkolny 2016/2017 rokiem wolontariatu - od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem.

W ustawie Prawo Oświatowe zapisano, że od 1 września 2017 r. organizacja i realizacja działań wolontariackich odbywa się według zasad określonych w statucie szkoły; promowanie idei wolontariatu oraz angażowanie się w projekty w zakresie wolontariatu dzieci i młodzieży szkolnej są realizowane według przyjętych przez szkołę zasad.

Samorządowi uczniowskiemu umożliwiono, w porozumieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, podejmowanie działań z zakresu wolontariatu. Ponadto dla sprawnej koordynacji tych zadań samorząd uczniowski może ze swojego składu wyłonić radę wolontariatu. Ta z kolei może pełnić funkcję społecznego organu szkoły, który wybiera, opiniuje oferty działań, diagnozuje potrzeby społeczne w środowisku szkolnym lub otoczeniu szkoły.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ogłoszony został w 1985 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych w dowód uznania dla wielu ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA