REKLAMA

Dziennikarze w Sejmie, przepisy: Jakie są zasady pracy mediów?

  • Autor: AT/PAP
  • 25 stycznia 2017 09:33
Dziennikarze w Sejmie, przepisy: Jakie są zasady pracy mediów? Dziennikarze i pracownicy obsługi technicznej mają w Sejmie obowiązek noszenia przepustki w widocznym miejscu (fot.Kancelaria Sejmu/twitter.com)

• Wracają stare zasady pracy dziennikarzy w Sejmie.
• Kancelaria Sejmu przypomina przepisy regulujące zasady pracy mediów.

W związku z powrotem do dotychczasowych zasada pracy dziennikarzy w budynkach parlamentu na stronie internetowej Sejmu pojawił się komunikat Biura Prasowego, przypominający przepisy regulujące zasady pracy i przebywania przedstawicieli mediów na terenie Sejmu.

Przepisy te - zaznaczono - zawarte są w Zarządzeniu nr 1 marszałka Sejmu z 9 stycznia 2008 r. w sprawie wstępu i wjazdu do budynków i na teren pozostający w zarządzie Kancelarii Sejmu.

"Przypominamy, że dziennikarze i pracownicy obsługi technicznej mają obowiązek noszenia w widocznym miejscu przepustki. Nie należy jej udostępniać innym osobom, a naruszenie tego obowiązku może wiązać się z unieważnieniem dokumentu i koniecznością opuszczenia budynku. Przepustkę należy okazać bez wezwania podczas wchodzenia do budynku. Strażnik może poprosić także o okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem" - podała Kancelaria Sejmu.

Zgodnie z nim "dziennikarze posiadający przepustkę dziennikarską mają prawo do swobodnego poruszania się po budynkach parlamentu".

Karczewski: Przywrócenie starych zasad pracy dziennikarzy to definitywne rozwiązanie

"Jednocześnie przypominamy, że szczególne zasady dotyczą: Sali Posiedzeń, kuluarów, galerii oraz Domu Poselskiego. Przepustki dziennikarskie nie uprawniają do wstępu do Sali Posiedzeń i w kuluary. Obrady Sejmu dziennikarze mogą obserwować i rejestrować z loży prasowej (w ramach dostępnych miejsc) znajdującej się na galerii. Prosimy o niekorzystanie z lamp błyskowych oraz o zachowanie ciszy i powagi" - poinformowała.

Przypomniano w nim również, że "konferencje prasowe, briefingi, fotografowanie i filmowanie odbywają się co do zasady: na I piętrze (tzw. stolik dziennikarski) w budynku C-D; na parterze hallu głównego przy wejściu CI w budynku C-D; w Centrum Medialnym (sale 01 i 02 budynek F); na parterze przed Salą Kolumnową w budynku C-D. Fotografowanie, filmowanie i przeprowadzanie wywiadów: w Domu Poselskim, w czytelni Biblioteki Sejmowej oraz w restauracjach i innych punktach gastronomicznych, jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody Marszałka Sejmu lub Marszałka Senatu".

Czytaj: Jakie były komentarze po nowych propozycjach PiS obecności dziennikarzy w Sejmie?

Biuro Prasowe Sejmu przypomina ponadto, że "osoby, które posiadają karty prasowe albo karty obsługi technicznej mogą korzystać z wszystkich wejść do budynków z wyjątkiem wejścia głównego C1. Osoby wnoszące sprzęt, m.in. kamery, mikrofony, aparaty fotograficzne, statywy, sprzęt oświetleniowy etc., korzystają z wejścia D5".

"Nalegamy, aby okrycia wierzchnie, bagaże, torby etc. były zostawiane w szatni. Prosimy o niezostawianie wyżej wymienionych przedmiotów w korytarzach, co w istotny sposób zagraża bezpieczeństwu i narusza porządek w Sejmie i Senacie. Niezmiennie zwracamy szczególną uwagę na dopasowanie ubioru do powagi budynku polskiego parlamentu" - napisano w komunikacie.

"Prosimy pamiętać, że osoby wchodzące na teren i do budynków parlamentu są zobowiązane do podporządkowania się poleceniom strażników Straży Marszałkowskiej. Dziennikarze są zobligowani także do respektowania instrukcji przekazywanych przez pracowników Biura Prasowego" - donosi kancelaria.

Projektowane wówczas zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie stały się w grudniu ub.r. jedną z przyczyn protestu posłów opozycji, który rozpoczął się na sali posiedzeń 16 grudnia i trwał do 12 stycznia. W grudniu odbyły się m.in. dwa spotkania marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z przedstawicielami redakcji.

W tamtym okresie zamknięta była dla dziennikarzy galeria sejmowa, ponadto przez jakiś czas nie były wydawane jednorazowe przepustki dla dziennikarzy; do gmachów parlamenty mogli wchodzić jedynie przedstawiciele mediów, którzy dysponują stałymi lub okresowymi przepustkami wydanymi przez Kancelarię Sejmu.

Na początku stycznia marszałek Senatu poinformował, że "wracają stare zasady pracy mediów w parlamencie" i zapowiedział, że przedstawione zostaną nowe kompromisowe warunki. Ponownie wydawać zaczęto jednorazowe przepustki, na galerię sejmową dziennikarze weszli ponownie 11 stycznia, przed otwarciem posiedzenia Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA