REKLAMA

EEC 2016, Eberhardt: Rosja będzie grać na podziały

  • Autor: GP
  • 19 maja 2016 18:34
EEC 2016, Eberhardt: Rosja będzie grać na podziały - Rosja będzie grać na podziały - mówił na EKG Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. (fot.EEC 2016, fot.PTWP)

• Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich podkreślił w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że w Rosji wyczerpują się sposoby pozyskiwania poparcia obywateli.
• W jego ocenie Moskwy nie stać na otwarty konflikt z Zachodem, co popchnie kraj do działań dyplomatycznych i rozgrywek politycznych.
• Adam Eberhardt był panelistą dyskusji w czasie drugiego dnia EEC, zatytułowanej "Co dalej na Wschodzie?".

- W Rosji rośnie zastraszanie - mówił w Katowicach na Europejskim Kongresie Gospodarczym, Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. - To prawda, że Putin nie może zwiększać już swojego poparcia pełną lodówką. Ale nadal ma do dyspozycji telewizor (propagandę - red.). To mobilizuje Rosjan - nawiązywał do wojny o Krym ekspert od tematyki wschodniej.

Czytaj: Rząd chce wspomagać innowacyjną przedsiębiorczość nazywaną start-upami

W jego ocenie Rosja będzie się osuwała w archaizm gospodarczy, a im bardziej będzie ją dosięgał kryzys ekonomiczny, tym bardziej będzie narastać mocarstwowy rewizjonizm tego kraju.

dr Adam Eberhardt jest politologiem, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, źródło: PTWP

- Gdzie to doprowadzi? - dopytywał moderujący dyskusję.

- Do blefu imperialnego - odpowiadał Eberhardt. - Rosja wie, że jest słaba. Trwała konfrontacja z Zachodem jest Moskwie nie na rękę więc Rosja chce dzielić, wymuszać ustępstwa, ale nie zdecyduje się na otwarty konflikt. Wie że tego nie wytrzyma. Putin przelicytował Ukrainę i nie spodziewał się sankcji - dodawał.

Inni członkowie dyskusji zaznaczali, że sankcje nałożone i utrzymywane przez USA i UE nadal są podtrzymywane w mocy, a woli ich poluzowania wśród krajów atlantyckich nie widać.

- Rosja będzie grać na podziały, - kończył Eberhardt - bo po co wysyłać zielone ludziki, jak można grać dyplomatycznie. (...) Ale (w skrajnym wypadku otwartego - red.) konfliktu nie można wykluczyć.

Artykuł powstał podczas panelu "Co dalej na Wschodzie?" na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA