REKLAMA

EEC 2016, poseł PO: Ustawa antyterrorystyczna i jej procedowanie jest niepoważne

  • Autor: GP
  • 19 maja 2016 18:29
EEC 2016, poseł PO: Ustawa antyterrorystyczna i jej procedowanie jest niepoważne Marek Sowa był panelista w spotkaniu EKG pod tytułem "Fundusze europejskie 2014-2020". (fot.:PTWP)

• Poseł Marek Sowa z PO mówi dla Parlamentarny.pl, że sytuacja wokół ustawy antyterrorystycznej i jej procedowania w Sejmie jest "niepoważne".
• Komentarza poseł udzielił w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który ocenił jako "ważny element życia publicznego"

Ustawa antyterrorystyczna przechodzi przez parlament. Jak Pan ocenia ten projekt?

Marek Sowa, poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska: - Ma bardzo szybkie procedowanie. W czwartek (19 maja) drugie czytanie. PiS będzie chciało ten projekt przeforsować w wersji zbliżonej albo tej samej, która weszła do Sejmu. To, mówiąc szczerze, niepoważne.

Jeśli posłuchamy opinii ekspertów to podkreśla się, że to projekt, który powinien przejść znacznie większe konsultacje. Konsultacji, w zasadzie nie było, ani na poziomie rządowym, ani międzyresortowym. (…) Nie zdziwię się, jeśli w piątek (20 maja) ustawa będzie głosowana.

Jednym z paradoksów tego projektu jest traktowanie wszystkich obcokrajowców jako potencjalnego zagrożenia. Ponadto istnieje szereg zastrzeżeń co do konstytucyjności tych zapisów.

Czytaj: Rząd przygotowuje kolejne propozycje w kwestii Trybunału Konstytucyjnego

- Zaznaczę jednak, że w sensie globalnym wiele się zmienia w materii terroryzmu. To zagrożenie się zmienia. Tak, po prostu jest, co wymaga przeciwdziałań. Tylko nasuwa się pytanie: Czy to nie jest próba przeforsowania rozwiązań, które w jakimkolwiek stopniu przysłużą się do zmniejszenia zagrożenia.

Terroryzm nie jest dzisiaj zogniskowany, tylko rozwija się globalnie. W związku z tym bardziej istotne jest jakie będzie zaufanie i współpraca naszych służb z sieci międzynarodowej, czy ona będzie efektywna.

Jakie ma pan nadzieje ze swoim udziałem na Europejskim Kongresie Gospodarczym?

- Tego typu spotkania są ważnym elementem życia publicznego. Wyniki takich dyskusji i rozmów są kluczowe dla spożytkowania potencjału naszego społeczeństwa. Tutaj spotykają się światy biznesu, nauki, polityki, organizacji pozarządowych, to spektrum, które powinno być obecne w debacie publicznej.

Efektem tego rodzaju spotkań ma być szybszy rozwój ekonomiczny naszego kraju. Europejski Kongres, od wielu lat jest ukierunkowany na gospodarkę, i wszystkie tematy tu poruszane oscylują wokół tego kluczowego elementu.

Czytaj: Ustawa antyterrorystyczna przechodzi przez Sejm

Na pewno można się cieszyć, bo po raz drugi lub trzeci to spotkanie odbywa się w nowym kompleksie. Zaczynając od Muzeum Śląskiego, przez siedzibę Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, aż po Międzynarodowe Centrum Kongresowe to element jednego z najbardziej udanych procesów rewitalizacji przestrzeni publicznej. Kto pamięta ten teren jeszcze pięć, dziesięć lat temu to co udało się zrobić budzi zachwyt.

Bez wątpienia Katowice są wyposażone w narzędzia do organizacji takich wydarzeń, a te są ważnym elementem dla funkcjonowania przestrzeni publicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA