REKLAMA

EEC 2016: Potrzebna jest zmiana mentalności. Politycy powinni słuchać młodych

  • wnp.pl
  • Autor: Wnp.pl
  • 30 maja 2016 20:23
EEC 2016:  Potrzebna jest zmiana mentalności. Politycy powinni słuchać młodych Małgorzata Bonikowska stwierdziła, że ludzi należy uczyć myślenia, a nie tego, co należy myśleć. (Fot. Pixabay)

Skostniałe struktury polityczne oraz instytucjonalne nie zachęcają młodego pokolenia do aktywności w życiu publicznym.

Mówiono o tym podczas panelu dyskusyjnego „Młodzi liderzy i reformatorzy”, który odbył się w ramach ósmego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

„Bliźniaczyć pokolenia”

Małgorzata Bonikowska, szefowa ośrodka dialogu i analiz ThinkTank zwróciła uwagę, że problemem jest już samo definiowanie tego, kto jest młody, gdyż te granice się przesuwają. Stąd również problem z definiowaniem pokoleń.

Ponadto apelowała, aby młodych nie stawiać w kontrze do dojrzałych, a tylko „bliźniaczyć pokolenia”. Tak, aby entuzjazm młodych spotykał się z doświadczeniem osób dojrzałych

Jak dowodziła Bonikowska, zawsze w historii świata młode pokolenia łamały schematy, lecz pewne zjawiska lepiej rozumie się wraz z rosnącym wiekiem.

Przedstawicielka ThinkTank oceniła, że polityka socjalna w wielu krajach Europy sprawiła, że ludzie są roszczeniowi, a szczególnie dotyczy to młodzieży.

Bonikowska stwierdziła też, że ludzi należy uczyć myślenia, a nie tego, co należy myśleć, co powinno przełożyć się na większą kreatywność i samodzielność.

Zmiana mentalności

Przemysław Grzywa, wiceprzewodniczący Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców Yes for Europe podkreślał, że potrzebna jest zmiana mentalności - politycy powinni słuchać młodych, bo ci mają dużo do powiedzenia. Nie tylko na szczeblu krajowym, ale też w regionach.

Grzywa zaznaczył, że organizacje skupiające aktywnych przedstawicieli młodego pokolenia powinny szukać partnerów, którzy ułatwią im artykułować swoje problemy i postulaty.

Jego zdaniem, nie należy bać się pozytywnego lobbingu, a także czerpania inspiracji i kopiowania istniejących dobrych praktyk w wielu dziedzinach.

Ponadto Grzywa stwierdził, że nie należy powstrzymywać ludzi przed wyjeżdżaniem z Polski, a tylko stwarzać im warunki, aby mogli powrócić do kraju z nabytym doświadczaniem.

Więcej znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA