REKLAMA

EEC 2016, wiceminister MSZ Marek Ziółkowski: Dla Polski liczy się stabilność Wschodu

 • Autor: Gabriel Paździor
 • 19 maja 2016 18:25
EEC 2016, wiceminister MSZ Marek Ziółkowski: Dla Polski liczy się stabilność Wschodu Podsekretarz stanu w MSZ, Marek Ziółkowski. Jest odpowiedzialny za relacje dyplomatyczne z krajami na wschodzie. (fot.:PTWP)

• Wiceminister MSZ, Marek Ziółkowski podkreślał w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że Polsce zależy przede wszystkim na stabilizacji sytuacji między Ukrainą i Rosją.
• Polityk przyrównał obecną sytuację Ukrainy do Polski w latach 90-tych XX wieku, przy czym zaznaczył jak umowa stowarzyszeniowa z UE zmienia społeczeństwo tego kraju.

Wiceminister MSZ Marek Ziółkowski podkreślał, jak istotne jest zachowanie status quo na wschodzie Europy. Pytany o to co jest najważniejsze z punktu widzenia polskiej racji stanu powiedział:

- W kwestiach zagranicznych udało się Ukrainie jednoznacznie pokazać, że są dzisiaj "jednowektorowi". To znaczy dominuje w ich polityce kierunek prozachodni. To jest czynnik stabilizujący. Pozytywny.

W kwestiach gospodarczych sytuacja nie wygląda już tak optymistycznie, jak w polityce. Wiceminister posłużył się przykładem, i to przykładem Polski, do zobrazowania stanu w jakim znalazł się nasz sąsiad.

Czytaj: Głosujący na PiS są zadowoleni z kierunku zmian jaki nadał rząd i partia

- Od Ukrainy żąda się podobnych reform, jakie przeszła Polska w latach 90 XX w. (…) To nie jest rewelacja, że GDP tego kraju spadło, to samo się działo w Polsce w omawianym czasie.

Mówił dalej o pozytywach, jakie Ukraina wydobyła z przemian do których doprowadzono w tym kraju na fali rewolucji zapoczątkowanej na Majdanie w Kijowie.

- Podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, też stabilizuje ten region - mówił Ziółkowski - Sytuacja jest zabawna, bo konsekwencje tej umowy są respektowane nie tylko na Ukrainie. Proszę zauważyć, że ukraińskie firmy dzięki tej umowie konkurują na rynku polskim.

Polityk zaznaczył, że gdy Polska wchodziła do UE też podpisała taką umowę. - To ważny krok - podkreślił. Kończąc swoją wypowiedź wiceminister mówił o delikatnym, ale z punktu widzenia Polski pozytywnym, elemencie w ukraińskim społeczeństwie.

- Pojawił się nowy patriotyzm na Ukrainie. Ma on cechy propolskie, co warto docenić.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji podczas panelu "Co dalej na Wschodzie?", który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA