REKLAMA

EEC, Maciej Libiszewski z PKP Cargo: W Chinach wszyscy wiedzą, że swoich się wspiera

  • Autor: Gabriel Paździor
  • 11 maja 2017 16:20
EEC, Maciej Libiszewski z PKP Cargo: W Chinach wszyscy wiedzą, że swoich się wspiera Maciej Andrzej Libiszewski kieruje PKP Cargo od grudnia 2015 roku (fot.:pkpcargo.com)

Chiny dla prezesa PKP Cargo to przykład kraju, w którym dba się o rodzimy przemysł i rodzime przedsięwzięcia gospodarcze. - Tam wszyscy wiedzą, że swoich się wspiera - mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczy w Katowicach szef kolejowej spółki.

Współpracę między Polską a Chinami, która w najbliższych dniach będzie obiektem ważnym dla rządu, ocenił z perspektywy logistyki prezes PKP Cargo, Maciej Andrzej Libiszewski. Cargo jest spółką kolejową zajmującą się transportem. Libiszewski był gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 11 maja.

- PKP uczestniczy w projektach na linii Polska-Chiny od kilku lat - mówił prezes spółki kolejowej. - Pytanie, jak to będzie się rozwijało? - zgłosił lekką wątpliwość. Liczy jednak, że obecna polityka rządu przełoży się na nowe możliwości.

Dla prezesa Libiszewskiego przykład Polski, kraju niewielkiego wobec Chin, jest dobry, jako kraju, który zmienia swoje nastawienie.

- Przekonywano nas przez 8 lat, że kapitał nie ma narodowości - odwołał się do rządów PO-PSL Libiszewski. - Byli profesorowie, którzy mieli dość dużo do powiedzenia w tym temacie. Mówili, że wolność prowadzi do ogólnego szczęścia i sukcesu. Gdy kapitał nie był prywatny, był państwowy i kupował nasze największe firmy. To nie zawsze się przyczyniało do ich rozwoju - ocenił Libiszewski.

Oponując i odnosząc się sceptycznie do polityki poprzedniej ekipy rządowej, gość Kongresu zaakcentował jak Chiny działają wobec swoich przedsiębiorców.

- Jak wygląda wspieranie przedsiębiorców w Chinach, Brazylii czy Meksyku? - pytał prezes polskiej spółki kolejowej. - Tam wszyscy wiedzą, że swoich się wspiera. Chiny oferują pomoc na każdym kroku.

Co więcej, Chiny już praktycznie zmieniają świat, a nie tylko swoje rynki, po czym przypomniał wyborczy werdykt w USA.

 - To było powodem, że wyborcy w USA, i w Polsce zapytali, gdzie jest ta wolność? Dlatego wybrali Trumpa, który wspiera rodzime przedsiębiorstwa - dodał.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Gospodarcze potęgi na fali zmian", która odbyła się 11 maja 2017 r., ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA