REKLAMA

Eksperci: oto najważniejsze wyzwania nowego rządu

  • Autor: PAP
  • 05 października 2015 14:47
Eksperci: oto najważniejsze wyzwania nowego rządu Nasz raport stanowi mapę najważniejszych wyzwań, które staną przed nową ekipą rządową - twierdzą eksperci. Fot. Flickr

Przyszły rząd w swojej bieżącej działalności nie powinien stracić z oczu wyznaczenia wizji rozwoju Polski w najważniejszych dziedzinach - mówili autorzy raportu "Wyzwania dla nowego rządu" Ośrodka Analiz i Dialogu Thinktank.

Większość naszych ekspertów podziela przekonanie, że nowy rząd będzie w dość trudnej sytuacji związanej z bezpieczeństwem Polski na arenie międzynarodowej, a po drugie kampania wyborcza sprzyja składaniu obietnic. Wyzwania, które wskazujemy w raporcie są jednak obiektywne i nie znikną: demografia, rozwój gospodarczy czy rola Polski w UE. Nasz raport stanowi mapę najważniejszych wyzwań, które staną przed nową ekipą rządową - powiedział Paweł Rabiej z Ośrodka Dialogu i Analiz Thinktank, który przygotował raport "Wyzwania dla nowego rządu".

Bez gotowych postulatów

Jak dodał, intencją powstania raportu jest chęć skłonienia polityków do dyskusji nad przedstawionymi wyzwaniami, "aby nie zniknęły one z horyzontu ich zainteresowania, niezależnie do jakich rozwiązań doprowadzi ta dyskusja".

Z kolei dr Małgorzata Bonikowska ze współtworzącego raport Centrum Stosunków Międzynarodowych zaznaczyła, że nie zawiera on gotowych do wprowadzenia postulatów, lecz punkty, do których powinien odnieść się nowy rząd w pierwszym roku lub dwóch latach urzędowania.

Szczegółowe metody realizacji tych punktów zależą od partii politycznych, i pewnie będą odmienne. Najważniejsze jest to, żeby rozwiązania szły w kierunku podjęcia tych najważniejszych wyzwań - mówiła Bonikowska.

25 postulatów

Jak wyjaśnił Rabiej, raport powstał w ramach projektu Re-Start - kilkumiesięcznej pracy i dyskusji ok. 150 ekspertów z różnych dziedzin. Raport zawiera 25 postulatów w czterech kluczowych obszarach: polityki międzynarodowej, gospodarki, polityki społecznej i reformy administracji.

W dziedzinie polityki zagranicznej autorzy raportu Re-Start postulują m.in. wypracowanie balansu między budową własnych, a oparciem się na zewnętrznych filarach bezpieczeństwa; opracowanie wizji członkostwa Polski w UE, priorytetowe traktowanie kształtu Transatlantyckiej Umowy Handlowo-Inwestycyjnej i rewizję założeń Partnerstwa Wschodniego.

Ponadto, zdaniem autorów, przyszła ekipa rządowa powinna poszukać dla Polski nowych potencjałów rozwojowych poza znajdująca się w kłopotach gospodarczych UE i pogłębić analizę sytuacji międzynarodowej z punktu widzenia narodowych interesów.

Z kolei priorytetami gospodarczymi nowego rządu, według raportu, powinna być diagnoza i wyznaczenie jasno określonych celów polityki gospodarczej, wywołanie nowej fali przedsiębiorczości i wolności gospodarczej, obniżanie progu wchodzenia na rynek dla nowych firm, pogodzenie ucywilizowania i elastyczności rynku pracy, konsolidacja najbardziej rozwiniętych firm, zwiększanie eksportu. Eksperci zwrócili też uwagę na konieczność likwidacji przywilejów niektórych grup w gospodarce i budowy silnych polskich marek.

Administracja i polityka społeczna

Raport Re-Start prezentuje również szereg kwestii wymagających poprawy w działaniu administracji państwowej. Należą do nich przede wszystkim: zwiększenie efektywności, poprawę "sterowalności" administracji, poprawę wizerunku, prestiżu i budowę etosu urzędników; budowa partnerstwa w relacjach z biznesem, wprowadzenie polityki bazującej na faktach, poszerzenie dostępu obywateli do danych gromadzonych przez państwo oraz dookreślenie roli i zadań poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego.

Wyzwaniami w szeroko pojmowanej dziedzinie polityki społecznej, na które wskazują autorzy raportu, dotyczą m.in. edukacji - weryfikacji jej całościowej wizji, dostosowania do zmian pokoleniowo technologicznych, czy zastanowienie się nad systemem oceny uczelni wyższych.

W obszarze zdrowia publicznego, postulują natomiast wzmocnienie profilaktyki i ograniczenie zakresu czynności wykonywanych przez lekarzy, na rzecz zwiększenia roli pozostałego personelu.

Wśród innych wyzwań społeczno-politycznych, autorzy wskazali też zbudowanie tożsamości Polaków, uproszczenie prawa i sposobów komunikacji ze społeczeństwem, a także skoncentrowani się na zachowaniu korzystnej struktury demograficznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA