REKLAMA

Eksperci: Polityka Trumpa może doprowadzić do likwidacji 1,6 mln miejsc pracy

  • Autor: PAP/AT
  • 30 stycznia 2017 08:36
Eksperci: Polityka Trumpa może doprowadzić do likwidacji 1,6 mln miejsc pracy Jeżeli zredukujemy relacje z Ameryką do zera, to 1,6 mln miejsc pracy znajdzie się w niebezpieczeństwie - ostrzega ekonomista Clemens Fuest (Donald Trump, fot.flickr.com/ Gage Skidmore)

• Niemieckie media alarmują, że antyglobalistyczna polityka gospodarcza prezydenta USA Donalda Trumpa może doprowadzić do likwidacji 1,6 mln miejsc pracy.
• Eksperci nie pozostawiają złudzeń - prognozy są drastyczne.

- Grozi nam handlowa i ekonomiczna wojna z Ameryką. Trzeba to tak drastycznie ująć - powiedział "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" Marcel Fratzscher, szef Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką (DIW).

- Jeżeli Donald Trump poważnie traktuje (swoje zapowiedzi), to jego polityka będzie miała negatywny wpływ na dobrobyt na świecie - zaznaczył jeden z najbardziej renomowanych niemieckich ekonomistów.

Jeszcze dalej w swoich ocenach idzie Clemens Fuest, następca Hansa-Wernera Sinna na stanowisku dyrektora instytutu Ifo w Monachium. Jego zdaniem Niemcom grozi "horror".

- Jeżeli zredukujemy relacje z Ameryką do zera, to 1,6 mln miejsc pracy znajdzie się w niebezpieczeństwie - ostrzega ekonomista. Jak wyjaśnił, jeden milion miejsc pracy uzależniony jest od eksportu do USA, a 600 tys. osób zatrudnionych jest w amerykańskich firmach w Niemczech. Jego zdaniem Niemcy jako jeden z czołowych światowych eksporterów ucierpiałyby w wyniku perturbacji gospodarczych bardziej niż inne kraje.

Czytaj też: Donald Trump na Forum Państw Trójmorza w Polsce? Wrocław zabiega w MSZ

Szef Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, Dennis Snower, zwrócił uwagę na podobieństwa do okresu między I a II wojną światową, gdy konflikty gospodarcze doprowadziły do upadku gospodarki światowej "z fatalnymi skutkami politycznymi". - Z tej gorzkiej lekcji wszyscy, z wyjątkiem Trumpa, wyciągnęli wnioski - zauważył Snower. Jak dodał, żyjemy w czasach, gdy podważany jest liberalny porządek ekonomiczny.

Stany Zjednoczone są najważniejszym partnerem handlowym Niemiec. W 2015 roku (za zeszły rok nie ma jeszcze danych) niemieckie firmy wyeksportowały do USA towary i usługi za 142 mld euro, uzyskując nadwyżkę w wysokości 56 mld euro. To 10 proc. całego niemieckiego eksportu. Najważniejszym towarem eksportowym są niemieckie samochody i części samochodowe (32 mld euro). Trump zagroził wprowadzeniem ceł na samochody z Niemiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • RomanKafel 2017-01-30 15:52:31
    Jesli nazwac praca miliony doskonale oplacanych synekur po tysiecznych agencjach rzadowych...to tak- miliony straca "prace"..Czego i nam Polacy zycze ze szczrego ,glebokiego seca" Nic tak nie krzepi serc- jak armia bezrobotnych leni zdolnych i wyksztalconych .....do niczego:-_)_)_)
  • Korwinista 2017-01-30 10:41:00
    Tak,tak polityka Trumpa jest zajebista granice muszą być szczelne, a każdy kto chce wjechać do kraju musi się o to starać, porządnie takiego obywatela prześwietlić, anie wpuszczać każdego bo tak, już widzimy jak niemcy na wpuszczali bydło ze wschodu i teraz mają zamachy, molestowani itp. niech niemieckie media się lepię zamkną. GERMAN DEAD CAMPS. Go, go Trump!.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA