REKLAMA

Eksperci prawni Sejmu zbadają opinię Komisji Weneckiej dotyczącą TK

  • Autor: PAP/GP
  • 31 marca 2016 07:58
Eksperci prawni Sejmu zbadają opinię Komisji Weneckiej dotyczącą TK Spotkanie ekspertów, którzy zbadają opinię Komisji Weneckiej zwołał Marszałek Sejmu. (fot.:twitter.com/MarekKuchcinski)

W czwartek (31 maca) około godz. 12. odbędzie się pierwsze spotkanie powołanego przez marszałka Sejmu zespołu ekspertów, który ma przeanalizować sytuację wokół TK i opinię Komisji Weneckiej - dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do Kancelarii Sejmu.

W skład zespołu wchodzi kilkunastu naukowców i ekspertów z dziedziny prawa. Według informacji, spotkanie odbędzie się poza gmachem Sejmu. Politycy PiS nie chcieli ujawnić składu zespołu.

O tym, że pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się w czwartek poinformował we wtorek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Zespół - jak mówił szef klubu PiS - powołany został do szczegółowej, merytorycznej i kompetentnej analizy sytuacji wokół TK, jak i opinii Komisji Weneckiej.

Terlecki powiedział wówczas, że w skład zespołu wejdzie kilkunastu profesorów wyższych uczelni z całej Polski.

- To jest na razie zespół ekspertów krajowych, ale przewidujemy także udział w tym zespole ekspertów, specjalistów do prawa konstytucyjnego z zagranicy - dodał.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, 11 marca przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania.

Po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką, premier Beata Szydło skierowała tę opinię do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału. Następnie marszałek Sejmu przekazał opinię do klubów parlamentarnych. Poinformowano wówczas również, że marszałek Sejmu powoła zespół, który zajmie się analizą opinii Komisji Weneckiej. W połowie marca rzecznik klubu PiS Beata Mazurek mówiła, że po tym, gdy zespół ekspertów zbada opinię Komisji Weneckiej, do ich stanowiska będą mogły się odnieść kluby parlamentarne.

Również na godz. 12.00 w czwartek zaplanowane jest spotkanie liderów partii. Udział w nim zapowiedzieli przedstawiciele ośmiu partii zaproszonych przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem. Spotkanie ma odbyć się pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce". Liderzy ugrupowań politycznych będą rozmawiać w gabinecie marszałka Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wdzivny 2016-03-31 15:46:17
    Tajemnca, bo eksperci będą w rodzaju tych, których powołał Macierewicz do badania wypadku lotniczego w Smoleńsku
  • życie! 2016-03-31 08:25:52
    Śmiecie będą medytować nad opinią autorytetów dyplomacji wielu Państw, Polska jest Państwem bezprawia. Wciągajcie innych w swoje brudne gierki przestępcze lecz ,razem w celach ZK nie będziecie osadzeni za najpóźniej 4lata, jakie to przykre.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA