REKLAMA

Ekspert: darmowe leki dla seniorów to niebezpieczna obietnica

 • Autor: parlamentarny.pl (LJ)
 • 23 września 2015 12:30
Ekspert: darmowe leki dla seniorów to niebezpieczna obietnica Krzysztof Łanda: obecnie seniorom doskwiera brak dostępu do lekarza, do podstawowej diagnostyki, leczenia, opieki długoterminowej i pielęgnacyjnej. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Gdy oferuje się leki czy inne świadczenia za darmo, to dochodzi do efektu znanego z czasów PRL. Ludzie gromadzą produkty w domach, a kiedy tracą ważność, zwykle lądują w koszu - Krzysztof Łanda, ekspert rynku farmaceutycznego, prezes fundacji Watch Health Care, ocenia ideę bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia, jaką przedstawiła Beata Szydło.

Darmowe leki dla seniorów to dobry pomysł?

- To hasło wyborcze i nic więcej. Nawet, gdyby je zrealizowano, to pozostaje pytanie o szczegóły. Osobiście wolałbym, aby politycy zapowiedzieli skrócenie kolejek do świadczeń. To ważniejsze, niż oferowanie leków za darmo czy za złotówkę.

Taka pomoc oczywiście też jest ważna, pod warunkiem, że partie polityczne wskażą źródła pieniędzy na jej realizację. Sugerowałbym jednak skupienie się na kolejkach. W tym obszarze taka czy inna partia miałaby lepsze notowania, gdyby zapowiedziała zlikwidowanie kolejek dla seniorów, szczególnie do podstawowych świadczeń specjalistycznych, do których kolejki są najbardziej uciążliwe i niesprawiedliwe.

Obecnie seniorom doskwiera brak dostępu do lekarza, do podstawowej diagnostyki, leczenia, opieki długoterminowej i pielęgnacyjnej. W pierwszej kolejności zapewnijmy im dostęp do lekarza, który mógłby przepisać leki, a potem zastanówmy się jak ułatwić im zakup przepisanych leków. W ostatnich latach zaoszczędzono ponad 3 miliardy złotych na lekach refundowanych. Wszystkie te pieniądze skonsumował NFZ, a pacjenci nie dostali nic.

Podczas konwencji PiS w lipcu br. padł pomysł, by wszystkie leki wydawane pacjentom w aptece kosztowały zryczałtowaną kwotę 9 zł. Jak pan to ocenia?

- To nie jest zły pomysł. Takie rozwiązanie funkcjonuje w niektórych zachodnich państwach UE. Niezależnie od tego, ile kosztuje lek, pacjent płaci opłatę ryczałtową za wszystkie leki. Jednak wprowadzenie tego rozwiązania powinno być poprzedzone wykonaniem studium wykonalności i dogłębnymi analizami. Pytanie - jaki to będzie miało wpływ na budżet płatnika i wydatki pacjentów? Nie widziałem takich symulacji.

Czy oferowanie darmowych leków nie niesie ryzyka większego ich marnowania?


- Pamiętajmy, że jak oferuje się leki czy inne świadczenia za darmo, to dochodzi do efektu znanego z czasów PRL. Ludzie zaczynają takie produkty gromadzić w domach.

Kiedy leki tracą okres ważności, zwykle lądują w koszu. Dlatego uważam, że musi być jakieś istotne kwotowo współpłacenie ze strony pacjenta. Na przykład wspomniane 9 zł opłaty ryczałtowej za opakowanie. Jeśli coś jest darmowe albo za 1 zł, to ludzie nie będą tego szanować.

Może dochodzić do patologii, gdy cała rodzina zechce leczyć się „na seniora”?


- Do takich przypadków dochodzi od lat, gdy w rodzinie są osoby uprzywilejowane, mające dostęp do darmowych leków. Oprócz tego może dochodzić do takich patologii, jak niegdyś z paskami do glukometrów. Kiedy były poza kontrolą NFZ i bardzo tanie, to często były niszczone. Podobnie może być z darmowymi lekami. Brak istotnego współpłacenia prowadzi do patologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Dudada 2015-09-24 15:35:27
  Uważam, że po 75 roku życia należy dać pacjentom za darmo leki i leczyć kaca po zażyciu ich. Wiwat PRL -bis. Za miesiąc będzie w Polsce cud miód , bo Polacy tak wybierają Kto obieca więcej ten wygrywa, a że zbliża się Polexit to nie martwi ich , bo to jeszcze daleko , daleko .....
 • swmks 2015-09-24 14:44:17
  Pani Krzysztofie Łanda. Piękna wypowiedź pod Panów zwanych aptekarzami. Nie zwraca Pan uwagi jak wielkie pieniądze zgarnia ta branż? Pieniądze jaki łoży Oni branża na reklamę pozwoliłaby na obniżenie kosztów leków minimum 15% Zasada o której Pan mówi jest w stosunku do tych ludzi obraźliwa i chamska z Pana strony. Pan wie zapewne że szybkie pieniądze zrobić można tylko otwierając aptekę i mieć paru kumpli lekarzy ,którzy będą przepisywać leki na które może być uczulony Pacjent. UWAGA ZWROTÓW NIE MA I tu jest biznes i tu dzięki takim jak Pan specom ludzie umierają bo nie stać ich na leki ,a przyczyna j/w Życzę Panu DUŻO ZDROWIE Na marginesie to ponad 300PLN wyrzuciłem do kosza w aptece z przyczna j/w
 • Adam 222 2015-09-24 11:01:17
  Senior to jest po 65 latach. Po 75 latach to jest trup. Trupom nie są potrzebne darmowe leki. Poza tym partia mająca w nazwie sprawiedliwość łamie Konstytucję. Zabrania ona dyskryminacji z racji wieku. Emeryt mający 74 lata ma umierać bo nie ma na leki a jak ma 75 to ma żyć. Będą fałszerstwa metryk urodzenia.
 • Szary obywatel 2015-09-24 10:00:45
  Bełkot infantylny. To nie pacjenci nadużywają "bezpłatności" leków. To niektórzy lekarze wypisują recepty nienależne pacjentom. Kontrola uczciwości pacjentów jest zbędna. Wystarczy sprawdzić uczciwość lekarzy. Wg moich "badań" statystycznych 2176 (dwa tysiące sto siedemdziesiąt sześć) razy mniej pracochłonne, a więc opłacalne. I jak fantastycznie podniesie poziom etyki lekarskiej. Ho, ho, ho!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA