REKLAMA

Ekspert: Partia Razem dokonała dekomunizacji w Sejmie

  • Autor: PAP/ ksk/
  • 27 października 2015 12:43
Ekspert: Partia Razem dokonała dekomunizacji w Sejmie fot. Facebook partii Razem

Choć Partia Razem osiągnęła wynik dwukrotnie gorszy niż Zjednoczona Lewica - według danych PKW otrzymała 3,62 proc. głosów - to po jej stronie jest entuzjazm, emocje i potencjał, by budować nową lewicę - mówi PAP politolog Piotr Trudnowski. Jak dodaje, to właśnie Partia Razem, jako alternatywna partia lewicowa, "dokonała dekomunizacji w wymiarze sejmowym".

Według danych PKW Partia Razem otrzymała 3,62 proc. głosów, a to oznacza, że nie przekroczyła 5 proc. progu wyborczego. Do Sejmu nie wejdzie również koalicja Zjednoczona Lewica, na którą głosowało 7,55 proc. wyborców - dla koalicji próg wyborczy wynosi bowiem 8 proc. Zdaniem komentatorów Partia Razem odebrała Zjednoczonej Lewicy część głosów lewicowych wyborców.

"Partia Razem w tej chwili będąc opozycją pozaparlamentarną, ma taki sam potencjał do budowania rządu dusz na lewicy, jak i Zjednoczona Lewica, ale to po stronie Partii Razem jest entuzjazm, emocje i potencjał na to, żeby budować nową lewicę" - ocenia politolog Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.

Jak dodaje, "jest to dość ciekawe, że po wielu latach, kiedy na polskiej scenie politycznej partie prawicowe formułowały postulaty dekomunizacji czy 'depezetpeeryzacji' polskiej sceny politycznej, to dopiero alternatywna partia lewicowa - alternatywna do partii postkomunistycznej - dokonała tego w wymiarze sejmowym".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Egon Olsen 2015-10-27 13:40:30
    Nie sądzę aby tak było.Jeżeli chodzi o liczbę byłych członków PZPR to wydaje się, że absolutny rekord dzierży tu właśnie partia zwycięska.Co prawda są to członkowie już nawróceni, ale jednak.Poza tym, w niebie największą radość mają z owieczek odnalezionych, więc radujmy się bracia i siostry.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA