REKLAMA

Ekwador: referendum za ograniczeniem liczby kadencji prezydenta

  • Autor: PAP/PSZ
  • 05 lutego 2018 06:35
Ekwador: referendum za ograniczeniem liczby kadencji prezydenta Referendum przywraca zapis ograniczający liczbę kadencji prezydenckich. (fot. Shutterstock, Inc.)

Większość uczestników referendum w Ekwadorze zagłosowała za ograniczeniem możliwości sprawowania urzędu prezydenta do dwóch kadencji - wskazują wstępne wyniki głosowania.

Według wstępnych przeliczeń około 64 proc. głosujących opowiedziało się za zmianą konstytucji, zgodnie z którą urząd prezydenta Ekwadoru mógłby być sprawowany przez tą samą osobę maksymalnie przez dwie kadencje; przeciwnych temu było około 36 proc. - poinformował 4 lutego wieczorem czasu lokalnego szef komisji wyborczej Nubia Villacis.

Referendum, którego wynik jest wiążący, zostało zorganizowane z inicjatywy obecnego prezydenta, socjalisty Lenina Moreno. Wynik głosowania przywraca usunięty w 2015 roku przez ówczesnego lewicowego szefa państwa Rafaela Correę zapis, który ograniczał liczbę kadencji prezydenckich do dwóch.

Rezultat referendum oznacza, że Correa, który sprawował urząd prezydenta Ekwadoru przez trzy kadencje, w latach 2007-2017, nie będzie mógł ponownie ubiegać się o prezydenturę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA