REKLAMA

Elżbieta Rafalska: Należy ponownie złożyć wniosek o 500 plus

  • Autor: PAP/JS
  • 02 października 2017 17:43
Elżbieta Rafalska: Należy ponownie złożyć wniosek o 500 plus Minister Elżbieta Rafalska zachęcała rodziny, które nie złożyły jeszcze wniosku o przyznanie świadczenia "500 plus", aby to zrobiły w październiku (Elżbieta Rafalska, fot.premier.gov.pl)

Aby otrzymywać świadczenie "500 plus" w nowym okresie zasiłkowym należy ponownie złożyć wniosek - podkreśliła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Zwróciła uwagę, że osoby, które zrobią to w październiku, mogą otrzymać środki z programu do końca grudnia, z wyrównaniem za październik.

• Minister zachęcała rodziny, które nie złożyły jeszcze wniosku o przyznanie świadczenia "500 plus", aby to zrobiły w październiku.

• Rafalska poinformowała, że do tej pory złożono już ponad 2 mln 300 tys. wniosków o przyznanie świadczenia.

Rafalska przypomniała, że 1 października rozpoczął się nowy okres zasiłkowy. "Wszystkie rodziny, które do tej pory korzystały, albo w których urodziło się dziecko, mogą składać wnioski na nowy okres zasiłkowy, który rozpoczyna się od 1 października i będzie trwał do 30 września 2018 r. Każdy, kto spełni warunki, otrzyma świadczenie w wysokości 500 zł na pierwsze dziecko, po spełnieniu kryterium dochodowego i oczywiście na drugie dziecko już bez tych dodatkowych warunków" - wyjaśniała.

Minister zachęcała rodziny, które nie złożyły jeszcze wniosku o przyznanie świadczenia "500 plus", aby to zrobiły w październiku. "Osoby, które złożą wniosek w październiku mogą to świadczenie otrzymać trochę później. Mogą je otrzymać do końca grudnia, ale dostaną to świadczenie z wyrównaniem, a więc za październik, listopad, grudzień. Ale to w cale nie znaczy, że jeżeli samorząd upora się szybciej z wydaniem decyzji, że nie mogą tego świadczenia otrzymać wcześniej" - zwróciła uwagę.

"To, co jest bardzo ważne to, żeby pamiętać, że jeżeli złożymy wniosek do końca października to na pewno dostaniemy za ten październik wypłatę. Jeżeli złożymy wniosek w listopadzie to oczywiście to świadczenie dostaniemy, ale nie będzie już niestety wyrównania za miesiąc październik. I to jest ta ważna rzecz, o której musimy pamiętać" - dodała.

Rafalska poinformowała, że do tej pory złożono już ponad 2 mln 300 tys. wniosków o przyznanie świadczenia. "Do tej pory korzystało ze świadczenia ponad 2 mln 600 tys. rodzin" - powiedziała. Zwróciła uwagę, że wiele wniosków o przyznanie "500 plus" złożono online.

"Zostały jeszcze te rodziny, którym być może się nie śpieszy. Być może są też takie rodziny, które nie pamiętają, że trzeba ponowić wniosek. Szczególnie do tych osób się zwracamy z przypomnieniem, aby nie było tej dolegliwości w postaci utraty świadczenia październikowego" - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rafalska zwróciła uwagę, że "500 plus" istotnie wpłynęło na polskie rodziny. "W sposób istotny ograniczyło skrajne i względne ubóstwo. Zlikwidowało ubóstwo dzieci i młodzieży. Poprawiło też sytuację rodzin wielodzietnych. Zauważalny jest też wzrost konsumpcji rodzin. Rodziny mogą sobie pozwolić na dobra, które kiedyś uchodziły za luksusowe, dla nich niedostępne" - oświadczyła.

Jak zaznaczyła, program wpływa też na polską gospodarkę. "Gdyby nie było tych pieniędzy w kieszeniach polskich rodzin, nie byłoby tych wydatków, nie rosłoby wiele usług związanych z funkcjonowaniem rodziny. Część z tych pieniędzy w postaci podatku VAT wraca do budżetu państwa" - mówiła minister.

Zwróciła uwagę, że dzięki "500 plus" rodziny w większym stopniu korzystają z dóbr kultury i turystyki i zajęć edukacyjnych. Zaznaczyła, że świadczenie pozytywnie wpłynęło również na dzietność polskich rodzin. "Efekt prodzietnościowy również ma miejsce. Rodzi się więcej dzieci, dowodem tego są ostatnie dane, w lipcu urodziło się ich więcej o 3 tys. 600 niż ubiegłym roku, w tym samym miesiącu" - wyjaśniała. Dodała jednak, że na decyzję o posiadaniu kolejnego dziecka wpływa także dobra sytuacja na rynku pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA