REKLAMA

Elżbieta Rafalska: Nie zlikwidujemy mechanizmu "Złotówka za złotówkę" choć jest rozczarowujący

  • Autor: PAP/AT
  • 05 kwietnia 2017 10:43
Elżbieta Rafalska: Nie zlikwidujemy mechanizmu "Złotówka za złotówkę" choć jest rozczarowujący Rafalska zaznaczyła że, kiedy wprowadzono mechanizm "Złotówka za złotówkę" mówiono, że skorzysta z niego 370 tys. beneficjentów, a w rzeczywistości "korzysta z niego tylko 70 tysięcy" (Elżbieta Rafalska, fot.premier.gov.pl/P. Tracz/flickr)

Rząd nie zamierza likwidować funkcjonującego od roku w systemie świadczeń rodzinnych mechanizmu "złotówka za złotówkę" - zadeklarowała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

• Nie będziemy zabierać złotówki za złotówkę - powiedziała minister Rafalska.

• Jednak rząd chce pokazać, że nie jest takim mechanizmem, jakiego się spodziewano - wyjaśniła.

• Minister zapowiedziała też akcję informacyjną, która ma zachęcić Polaków, by jak najdłużej pozostali na rynku pracy.

• Pracodawcy cenią pracowników z dużym doświadczeniem, będą chcieli ich zatrzymać, będą im proponowali podwyżki, lepsze warunki pracy, lepszą kulturę pracy - dodała.

"Nie będziemy zabierać złotówki za złotówkę, którą wprowadził minister Kosiniak-Kamysz (Władysław, prezes PSL)" - powiedziała minister Rafalska w Programie I Polskiego Radia. Dodała jednak, że rząd chce pokazać, że "nie jest takim mechanizmem, jakiego się spodziewano".

"To nie jest nasza ocena, pochodzi z samorządów. Służę wszystkimi raportami z wszystkich miejscowości, w których jest mowa o tym, że to system bardzo rozczarowujący osoby, które przekroczyły kryterium dochodowe o 10 zł i myślały, że 10 zł będzie zmniejszone. To nie jest 10 zł zmniejszenia, ale 10 zł pomnożone razy liczba członków rodziny" - wyjaśniła minister.

Rafalska zaznaczyła także, kiedy wprowadzono ten mechanizm mówiono, że skorzysta z niego 370 tys. beneficjentów, a w rzeczywistości "korzysta z niego tylko 70 tysięcy".

Z kolei w Radiu Zet minister podtrzymała zapowiedź, że system wypłaty świadczeń z programu 500 plus zostanie uszczelniony, co ma wykluczyć nadużycia podczas podawania wysokości deklarowanego dochodu. Rafalska potwierdziła, że zmienią się m.in. przepisy regulujące utratę i uzyskanie dochodu oraz doprecyzowane zostaną przepisy regulujące przyznawanie świadczenia wychowawczego osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka. "Głównym celem jest doprecyzowanie przepisów. W różnych gminach są różne decyzje w oparciu o ten sam przepis. (...) Żadnej rewolucji tu na pewno nie będzie" - powiedziała.

Czytaj też: Rząd zapłaci by Polacy nie przechodzili na emeryturę?

Odniosła się też do obniżenia wieku emerytalnego zaprzeczając by miało ono spowodować dziurę w ZUS w wysokości 85 miliardów złotych. "To dane nieprawdziwe nawet w pesymistycznej prognozie ZUS, który przedstawia prognozy wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń w trzech prognozach. Nie ma takiej sytuacji. Proszę emerytów, żeby się nie martwili, ZUS zachowuje płynność finansową" - zapewniła.

Rafalska potwierdziła, że ZUS zachowuje płynność finansową dzięki dotacjom z budżetu państwa. Podkreśliła jednak, że to nie jest nowa sytuacja i składa się na nią zapaść demograficzna, struktura wieku. "To nie są procesy, które powstały podczas rządów PiS (...). Obniżenie wieku emerytalnego nie uzdrowi sytuacji ZUS, ale dotacja z budżetu państwa gwarantuje płynność finansową FUS" - powiedziała.

Rafalska zapowiedziała, że jej resort przeprowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną, która miałaby przekonać Polaków do jak najdłuższej aktywności na rynku pracy. "Będzie robił to Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mamy doradców emerytalnych, mamy kalkulator emerytalny" - powiedziała. "Pracodawcy cenią pracowników z dużym doświadczeniem, będą chcieli ich zatrzymać, będą im proponowali podwyżki, lepsze warunki pracy, lepszą kulturę pracy. Myślę, że część osób do tego przekona" - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • stary pracownik 2017-04-07 18:38:47
    Czekamy na ustawę umożliwiającą przejście na emeryturę po 40 latach pracy .Kto chce pracować dłużej niech pracuje!!! Na taką ustawę czekają wykiwani pracownicy,Polacy!!!
  • andrzej 2017-04-05 19:07:28
    Pani minister może sobie opowiadać bajki na dobranoc. Nie dalej jak miesiąc temu przymuszono mnie do odejścia na emeryturę. I to w wielkiej międzynarodowej firmie. Oczywiście pretekst jest prosty - racjonalizacja zatrudnienia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA