REKLAMA

Elżbieta Rafalska o 500 plus: Takiego wsparcia nie było przez lata

  • Autor: PAP/AT
  • 07 lipca 2017 11:35
Elżbieta Rafalska o 500 plus: Takiego wsparcia nie było przez lata Jak mówiła Rafalska, liczba dzieci otrzymujących świadczenie rodzinne z 500 plus zbliża się do 4 milionów (Elżbieta Rafalska, fot.premier.gov.pl)

Twierdzenie, że rządowy program wsparcia rodzin jest pozornym wsparciem to jedno z największych kłamstw, jakie słyszałam w tej Izbie - powiedziała w Sejmie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska w trakcie głosowań nad poprawkami do projektu wprowadzającego zmiany w programie 500 plus.

• Świadczeniem 500 plus objętych jest ponad 3,9 mln dzieci - powiedziała Rafalska.

• Takiego wsparcia nie było przez lata - przekonywała.

• Minister podziękowała rodzinom, które rozsądnie korzystają z tego wsparcia rządu.

Rafalska zabrała głos, odpowiadając posłom, którzy krytykowali zarówno program 500 plus, jak i proponowane do niego zmiany.

"Twierdzenie, że rządowy program wsparcia rodzin jest pozornym wsparciem polskich rodzin, jest jednym z największych kłamstw, jakie słyszałam w tej Izbie" - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Apelowała, żeby posłowie rozmawiali o faktach. Jak dodała, wzrost nakładów na politykę społeczną i rodzinną przekroczył 3 proc. PKB, podczas gdy za rządów PO-PSL wynosił 1,7.

Jak mówiła Rafalska, liczba dzieci otrzymujących świadczenie rodzinne zbliża się do 4 milionów. "Takiej liczby uprawnionych nie było przez całe lata. Ileż bezczelności, zakłamania trzeba w sobie mieć, żeby wyjść na tę mównicę i mówić o tym, że ten program nie wspiera polskich rodzin" - mówiła minister.

Czytaj też: 500 plus: Rząd się przeliczył? Minister tłumaczy

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska w debacie przed głosowaniami nad zmianami w programie 500 plus podziękowała rodzinom, które rozsądnie korzystają z tego wsparcia rządu.

"Chciałabym podziękować polskim rodzinom - powiem państwu dlaczego, bez wielkiego patosu: dlatego, że to dzięki nim, to co było zarzutami kierowanymi do programu, co było tym stereotypem, przyklejoną etykietka na samym początku - nie znalazło miejsca. To dotyczy marnotrawienia, przepijania świadczenia, co jest problemem absolutnie marginalnym. i to rodziny wywiązały się z tego, bo nie bylibyśmy w stanie tego nadzorować czy kontrolować, nawet tego nie chcieliśmy" - mówiła.

Dziękowała też, za to, że nieprawdziwy okazał się też zarzut, iż program doprowadzi do dezaktywizacji kobiet, które "będą siedziały w domu, bo nie będzie im się chciało pracować". "To wszystko jest zasługą polskich rodzin i im to podziękowanie się należy" - podkreśliła.

Przypomniała, że od 1 sierpnia - po wejściu ustawy w życie będzie jednolity termin składania wniosków o świadczenia alimentacyjne, zasiłki wychowawcze i rodzinne. Rafalska liczy, że samorządy, które poradziły sobie bardzo dobrze z przyjmowaniem wniosków o 500 plus również z tym przyjmowaniem wniosków i wydawaniem decyzji poradzą sobie jak najlepiej i najsprawniej, żeby rodzinom zachować ciągłość świadczenia.

Zaznaczyła, że za to zadanie zaplanowane są specjalne środki dla samorządów.

"Nigdy nie powiedzieliśmy, że program nie będzie ulegał zmianom i ze konsumuje wszystkie nasze działania w zakresie polityki rodzinnej, bo tak nie jest. "Wszyscy musimy mieć świadomość skali wydatków, wzrostu wydatków na politykę rodzinną" - powiedziała Rafalska.(

W debacie zabrała głos także premier Beata Szydło, wytykając opozycji, że przez osiem lat nie była w stanie wprowadzić takiego programu jak 500 plus.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA