REKLAMA

Elzbieta Rafalska o e-zwolnieniach: Nie uciekniemy przed cyfryzacją

  • Autor: PAP/AT
  • 24 stycznia 2018 14:11
Elzbieta Rafalska o e-zwolnieniach: Nie uciekniemy przed cyfryzacją Ta propozycja miała przedłużone vacatio legis - powiedział minister Rafalska o elektronicznych zwolnieniach (Elżbieta Rafalska, fot.twitter.com/MRPiPS_GOV_PL)

Nie ma odwrotu, moje stanowisko jest tu twarde. Od 1 lipca 2018 r. e-zwolnienia mają charakter obligatoryjny – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do stanowiska niektórych lekarzy, którzy są przeciwni elektronicznym zwolnieniom lekarskim.

  • Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowało do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o pozostawienie możliwości wystawiania zwolnień także w formie papierowej.
  • Zdaniem lekarzy, wystawianie jedynie zwolnień elektronicznych jest niemożliwe z powodów technicznych i organizacyjnych.
  • Nie ma odwrotu od e-zwolnień - odpowiedziała minister.
  • Elektroniczne zaświadczenia o niezdolności do pracy będą obowiązywać od 1 lipca 2018 r. – zaznaczyła.

Od 1 lipca zaświadczenia o niezdolności do pracy będą wystawiane elektronicznie. Przeciwne temu obowiązkowi jest Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, które zaapelowało do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o pozostawienie możliwości wystawiania zwolnień także w formie papierowej. Zdaniem lekarzy, wystawianie jedynie zwolnień elektronicznych jest niemożliwe "z powodów technicznych i organizacyjnych". Do apelu przyłączył się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Rafalska podkreśliła podczas konferencji prasowej, że zna wystąpienie lekarzy. "Jestem w trakcie przygotowywania odpowiedzi. (…) Nie ma odwrotu, moje stanowisko jest tu twarde. Od 1 lipca e-zwolnienia mają charakter obligatoryjny. Jest daleki stopień zaawansowania przygotowania wdrożenia tego sytemu" - powiedziała.

"Nie uciekniemy przed cyfryzacją. Ta propozycja miała przedłużone vacatio legis" - dodała.

Minister odniosła się do argumentu PPOZ, że z wystawianiem e-zwolnień mogą mieć trudności lekarze, którzy są w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Jej zdaniem przedłużając wejście w życie ustawy nie rozwiąże problemu.

Czytaj też: E-zwolnienia wchodzą w życie. Pracownicy dostaną elektroniczne zwolnienia lekarskie

"Musimy się przełamać. Trzeba to wprowadzić, dobrze się do tego przygotować. Jestem za tym. Jest aktualny stan prawny, nie ma innej ustawy. Godzina zero to 1 lipca 2018, wszyscy muszą się do tego przygotowywać" - dodała.

Z danych ZUS wynika, że przez ostatnie dwa lata, od 1 stycznia 2016 r., na 19-20 mln wystawianych rocznie zwolnień papierowych lekarze wystawili 1,76 mln zwolnień w formie elektronicznej.

Żeby korzystać z e-zwolnień na Platformie Usług Elektronicznych ZUS swoje konto muszą mieć zarówno pracodawcy, jak i lekarze wystawiający zwolnienia pracownikom. Spośród blisko 2,5 mln firm profil płatnika składek zarejestrowało już 1,6 mln, ale na 145 tys. uprawnionych do wystawiania zwolnień lekarzy, jedynie 42 tys. ma profil na PUE ZUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA