REKLAMA

Elżbieta Rafalska: Ocenimy ustawę o promocji rynku pracy i instytucjach rynku pracy. "Nie do końca spełnia oczekiwania"

  • Autor: Justyna Sobolak
  • 10 listopada 2015 14:06
Elżbieta Rafalska: Ocenimy ustawę o promocji rynku pracy i instytucjach rynku pracy. "Nie do końca spełnia oczekiwania" "Pracuję nad zbudowaniem takiego składu ministerstwa pracy i polityki, w którym będzie profesjonalizm, dojrzałość, ale też świeżość spojrzenia" (fot. mat. pras.)

Realizacja programu „500 Plus”, zbudowanie długofalowej polityki rodzinnej, powrót do wieku emerytalnego sprzed reformy i kwestie związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, to najważniejsze zagadnienia, którymi zajmie się nowa minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Chce też pilnie dokonać oceny ustawy o promocji rynku pracy i instytucjach rynku pracy.

Priorytetem Elżbiety Rafalskiej, nowej minister pracy i polityki społecznej, będzie realizacja programu „500 Plus”. Jak mówi dla Parlamentarny.pl, będzie to pierwsza procedowana ustawa w jej resorcie. – Kierunkiem strategicznym będzie zbudowania długofalowej polityki rodzinnej, która będzie wspierała powstawanie i rozwój polskich rodzin i w której ten proces wsparcia będzie dotyczył dłuższych okresów. W tej chwili mamy budowaną opiekę nad dzieckiem do trzech lat, rozbudowany i długi okres urlopów rodzicielskich, natomiast nasza propozycja „500 Plus” mówi o długofalowym, powszechnym oddziaływaniu – mówi Elżbieta Rafalska.

Reforma emerytalna

Wśród najważniejszych wyzwań, stojących przed nowym ministrem, Elżbieta Rafalska, wymienia także konieczność przeprowadzenia zmian w systemie emerytalnym oraz pomoc osobom niepełnosprawnym. – Na pewno czekają nas zmiany w systemie emerytalnym - nie tylko powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn - ale przegląd całego systemu emerytalnego i dalszej oceny sposobu jego funkcjonowania, łącznie z waloryzacją emerytur. Na pewno będziemy zajmować się zagadnieniami związanymi z rynkiem pracy, ale też jednym z zagadnień, które wymagają pilnych rozstrzygnięć są kwestie związane z osobami niepełnosprawnymi, a więc zatrudnienie osób niepełnosprawnych na rynku pracy otwartym i chronionym, kwestie opiekunów osób niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi – mówi Elżbieta Rafalska.

Ustawy pod lupą minister

Nowa minister pracy chce też zająć m.in. kwestią odbudowania dialogu społecznego oraz reformy urzędów pracy. – Musimy dokonać oceny ustawy o promocji rynku pracy i instytucjach rynku pracy, bo myślę, że nie do końca spełniła ona oczekiwania, chociaż jej okres funkcjonowania nie jest zbyt długi. Trzeba się wielu sprawom uważnie przyjrzeć, a tam gdzie mamy już rozwiązania ustawowe, myślę, że nad tymi rozwiązaniami będziemy jeszcze pracować. Kluczową dla mnie kwestią jest też odbudowanie dialogu społecznego. Mamy nową radę dialogu społecznego, wiele jest oczekiwań co do tego, żeby ta współpraca z partnerami społecznymi przy wprowadzaniu rozwiązań o charakterze gospodarczym, społecznym, odbywała się w konsultacji właśnie z w konsultacji społecznymi, więc tych wyzwań jest naprawdę wiele – twierdzi Elżbieta Rafalska.

Nie będzie rewolucji

Pytana o kształt nowego resortu, zapewnia, że nie planuje w nim rewolucji. Ale nie chce na razie zdradzać zbyt wielu szczegółów. – Resort ma swoje ramy organizacyjne, więc tu nie planujemy jakiejś wielkiej rewolucji, wielkich zmian. W randze sekretarza stanu jest pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych. Na pewno będę chciała współpracować z panem posłem Stanisławem Szwedem, który był wiceprzewodniczącym komisji polityki społecznej przez dwie kadencje. Jest też wysokiej klasy specjalistą od rynku pracy, zajmował się też dialogiem społecznym. Więcej nie ujawnię. Pracuję nad zbudowaniem takiego składu ministerstwa pracy i polityki, w którym będzie profesjonalizm, dojrzałość, ale też świeżość spojrzenia, która będzie gwarantowała nam między sobą dobrą współpracę, wdrażanie zmian i przeprowadzanie reform – mówi nowa minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Fryta 2016-01-01 17:30:26
    Ubezpieczenie zdrowotne płacone przez UP kosztuje ok. 80 zł, a jak samemu chcesz sb je wykupić płacisz ok. 400zł/msc + wsteczne składki za okres nieubezpieczenia, a PRZECIEŻ KONSTYTUCJA GWARANTUJE BEZPŁATNĄ OPIEKĘ MEDYCZNĄ. Po co takie wzniosłe postanowienia w niej skoro nie są wdrażane w życie?
  • seniorka 2015-11-11 09:48:30
    Sejm uchwalił ustawę o osobach starszych w dniu 11 września 2015 r, a Prezydent A. Duda ja podpisał i będzie obowiązywała od 1 stycznia 2016 r.Jej celem jest monitorowanie sytuacji osob starszych w naszym kraju- w maistech i na terenach wiejskich. Pilnie potrzebne jest wydanie rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy, co jak wynika z ustawy, należeć ma do ministra pracy i polityki społecznej. Liczymy, ze nowa pani minister zajmie się tym tematem bez zbędnej zwłoki, po objęciu urzędu.na razie nic nie wspominała o polityce senioralnej, chociaż w naszym seniorów przybywa i realnie społeczeństwo polskie się starzejeREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA