REKLAMA

Elżbieta Rafalska: Przygotowujemy dokument dot. polityki społecznej wobec osób starszych

 • Autor: PAP/JS
 • 18 stycznia 2018 16:21
Elżbieta Rafalska: Przygotowujemy dokument dot. polityki społecznej wobec osób starszych Z okazji zbliżającego się święta Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia) minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziły przedszkole "Promyczek" w Błoniu (fot. min. rodz/twitter)

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki przygotowuje dokument, który dotyczy polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 r. - poinformowała szefowa tego resortu Elżbieta Rafalska. "Prace nad dokumentem są na końcowym etapie" - zaznaczyła.

 • Rekordowo dużo środków w tym roku zostanie przeznaczonych na edycję Programu "Senior plus" - 80 mln zł.
 • Ministerstwo szacuje, że ta kwota ma pozwolić na utworzenie ok. 310 nowych placówek, w tym 60 "Dziennych Domów" i 250 klubów "Senior plus".
 • Minister wspomniała też o programie "Opieka 75 plus", który ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku 75 lat i więcej, którzy mieszkają w gminach do 20 tys. mieszkańców.

Z okazji zbliżającego się święta Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia) minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziły przedszkole "Promyczek" w Błoniu. W spotkaniu wzięli udział także m.in. uczestnicy Dom Dziennego Pobytu Senior plus" w Błoniu.

"Na etapie końcowym mamy w resorcie przygotowanie dokumentu, który dotyczy polityki społecznej wobec osób starszych do roku 2030. Ta polityka ma być oparta o trzy filary: bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność. To są trzy słowa klucze, które mówią, na kanwie czego będą budowane pozostałe działania" - powiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że dla rządu polityka społeczna wobec osób starszych jest niezwykle ważnych wyzwaniem. "Doceniamy rolę i znaczenie osób starszych dla rodziny, dla budowania silnych więzi międzypokoleniowych, w pomoc w wychowaniu dzieci" - oświadczyła minister.

Jak mówiła, rekordowo dużo środków w tym roku zostanie przeznaczonych na edycję Programu "Senior plus" - 80 mln zł. Ministerstwo szacuje, że ta kwota ma pozwolić na utworzenie ok. 310 nowych placówek, w tym 60 "Dziennych Domów" i 250 klubów "Senior plus".

Wspomniała też o programie "Opieka 75 plus", który ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku 75 lat i więcej, którzy mieszkają w gminach do 20 tys. mieszkańców. Rafalska przypomniała też, że w 2018 r. na realizację rządowego programu na rzecz osób starszych zaplanowano 40 mln zł.

"Pamiętajmy o tym, że ta aktywność, jak najdłuższa, chroni nas przed utratą samodzielności, czego byśmy nie chcieli. Bo tak długo jak jesteśmy aktywni, rozmawiamy, wychodzimy z domu, integrujemy się z innymi, czujemy się samodzielni i chcemy, żeby to jak najdłużej trwało. Ale jak to w życiu bywa, mamy ograniczenia zdrowotne i nie wszystko zależy od nas samych" - mówiła szefowa MRPiPS.

Minister złożyła gościom życzenia z okazji nadchodzącego dnia Dziadka i Babci. "Jako babcia czwórki wnucząt składam najserdeczniejsze życzenia, gratulacje. Instytucja babci jest ważna, przez Polaków bardzo doceniana. Nie zapominam też o ważnych dziadkach" - mówiła. Dodała, że rola dziadków w ostatnim czasie bardzo wzrosła.

Życzenia złożyła także szefowa resortu edukacji. Życzyła zgromadzonym siły, zdrowia, spotykania życzliwych ludzi i miłości od swoich dzieci i wnuków. "Życzę także takiej myśli, że każdy dzień jest ważny, każdy dzień powinien przynosić coś interesującego, ciekawego, coś, co będzie powodowało, że tego dnia będziecie państwo zwyczajnie szczęśliwi" - powiedziała.

Zalewska zwróciła uwagę, że szkoła się zmienia. "Mówimy o tym, czym jest szacunek, kim jest dorosły: autorytetem, mistrzem, przyjacielem. Mówimy o tolerancji i uczeniu się od siebie" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę również na rolę wolontariatu w szkołach. "To staje się normą w polskiej szkole, że uczeń, młody człowiek, w różny sposób służy drugiemu człowiekowi" - oświadczyła. Dodała, że duża cześć działań wolontariuszy polega na spotkaniach z seniorami.

Minister zapowiedziała, że w 2019 r. w każdej placówce oświatowej będzie szybki internet i multimedialne tablice. "Chcemy, żeby wnuczek, wnuczka, z babcią i dziadkiem razem przebrnęli przez wszystkie meandry, zakątki internetu chociażby po to, byście państwo za dwa, trzy lata, kiedy będzie trzeba się zarejestrować w przychodni on-line, bez prośby wnuczka, czy wnuczki zwyczajnie mogli to zrobić" - mówiła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA