REKLAMA

Elżbieta Rafalska: Przygotowujemy dokument dot. polityki społecznej wobec osób starszych

  • Autor: PAP/JS
  • 18 stycznia 2018 16:21
Elżbieta Rafalska: Przygotowujemy dokument dot. polityki społecznej wobec osób starszych Z okazji zbliżającego się święta Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia) minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziły przedszkole "Promyczek" w Błoniu (fot. min. rodz/twitter)

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki przygotowuje dokument, który dotyczy polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 r. - poinformowała szefowa tego resortu Elżbieta Rafalska. "Prace nad dokumentem są na końcowym etapie" - zaznaczyła.

  • Rekordowo dużo środków w tym roku zostanie przeznaczonych na edycję Programu "Senior plus" - 80 mln zł.
  • Ministerstwo szacuje, że ta kwota ma pozwolić na utworzenie ok. 310 nowych placówek, w tym 60 "Dziennych Domów" i 250 klubów "Senior plus".
  • Minister wspomniała też o programie "Opieka 75 plus", który ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku 75 lat i więcej, którzy mieszkają w gminach do 20 tys. mieszkańców.

Z okazji zbliżającego się święta Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia) minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziły przedszkole "Promyczek" w Błoniu. W spotkaniu wzięli udział także m.in. uczestnicy Dom Dziennego Pobytu Senior plus" w Błoniu.

"Na etapie końcowym mamy w resorcie przygotowanie dokumentu, który dotyczy polityki społecznej wobec osób starszych do roku 2030. Ta polityka ma być oparta o trzy filary: bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność. To są trzy słowa klucze, które mówią, na kanwie czego będą budowane pozostałe działania" - powiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że dla rządu polityka społeczna wobec osób starszych jest niezwykle ważnych wyzwaniem. "Doceniamy rolę i znaczenie osób starszych dla rodziny, dla budowania silnych więzi międzypokoleniowych, w pomoc w wychowaniu dzieci" - oświadczyła minister.

Jak mówiła, rekordowo dużo środków w tym roku zostanie przeznaczonych na edycję Programu "Senior plus" - 80 mln zł. Ministerstwo szacuje, że ta kwota ma pozwolić na utworzenie ok. 310 nowych placówek, w tym 60 "Dziennych Domów" i 250 klubów "Senior plus".

Wspomniała też o programie "Opieka 75 plus", który ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku 75 lat i więcej, którzy mieszkają w gminach do 20 tys. mieszkańców. Rafalska przypomniała też, że w 2018 r. na realizację rządowego programu na rzecz osób starszych zaplanowano 40 mln zł.

"Pamiętajmy o tym, że ta aktywność, jak najdłuższa, chroni nas przed utratą samodzielności, czego byśmy nie chcieli. Bo tak długo jak jesteśmy aktywni, rozmawiamy, wychodzimy z domu, integrujemy się z innymi, czujemy się samodzielni i chcemy, żeby to jak najdłużej trwało. Ale jak to w życiu bywa, mamy ograniczenia zdrowotne i nie wszystko zależy od nas samych" - mówiła szefowa MRPiPS.

Minister złożyła gościom życzenia z okazji nadchodzącego dnia Dziadka i Babci. "Jako babcia czwórki wnucząt składam najserdeczniejsze życzenia, gratulacje. Instytucja babci jest ważna, przez Polaków bardzo doceniana. Nie zapominam też o ważnych dziadkach" - mówiła. Dodała, że rola dziadków w ostatnim czasie bardzo wzrosła.

Życzenia złożyła także szefowa resortu edukacji. Życzyła zgromadzonym siły, zdrowia, spotykania życzliwych ludzi i miłości od swoich dzieci i wnuków. "Życzę także takiej myśli, że każdy dzień jest ważny, każdy dzień powinien przynosić coś interesującego, ciekawego, coś, co będzie powodowało, że tego dnia będziecie państwo zwyczajnie szczęśliwi" - powiedziała.

Zalewska zwróciła uwagę, że szkoła się zmienia. "Mówimy o tym, czym jest szacunek, kim jest dorosły: autorytetem, mistrzem, przyjacielem. Mówimy o tolerancji i uczeniu się od siebie" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę również na rolę wolontariatu w szkołach. "To staje się normą w polskiej szkole, że uczeń, młody człowiek, w różny sposób służy drugiemu człowiekowi" - oświadczyła. Dodała, że duża cześć działań wolontariuszy polega na spotkaniach z seniorami.

Minister zapowiedziała, że w 2019 r. w każdej placówce oświatowej będzie szybki internet i multimedialne tablice. "Chcemy, żeby wnuczek, wnuczka, z babcią i dziadkiem razem przebrnęli przez wszystkie meandry, zakątki internetu chociażby po to, byście państwo za dwa, trzy lata, kiedy będzie trzeba się zarejestrować w przychodni on-line, bez prośby wnuczka, czy wnuczki zwyczajnie mogli to zrobić" - mówiła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA