REKLAMA

Elżbieta Rafalska: Ruszają szkolenia dla asystentów rodzin w ramach ustawy "Za życiem"

  • Autor: PAP/EM
  • 13 marca 2017 14:24
Elżbieta Rafalska: Ruszają szkolenia dla asystentów rodzin w ramach ustawy "Za życiem" Minister Elżbieta Rafalska. (fot. www.mpips.gov.pl)

600 asystentów rodzin w najbliższych dniach przejdzie specjalne szkolenie, które ma ich przygotować do wsparcia rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem - poinformowała szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

• Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia "Za życiem" ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Szkolenia mają na celu zwiększenie merytorycznej i metodycznej wiedzy asystentów.

• Elżbieta Rafalska podkreśliła, że nie przewiduje, aby zabrakło środków na finansowanie dodatkowych asystentów

• W ramach ustawy "Za życiem" złożono już 460 wniosków o wsparcie.

Zwróciła uwagę, że szkolenia mają na celu zwiększenie merytorycznej i metodycznej wiedzy asystentów. "Ich rolą jest wzmacnianie rodziny i niesienie pomocy. To nowy system wsparcia dla kobiet, którym urodziło się po powikłanej ciąży dziecko, które jest ciężko i nieodwracalnie chore" - dodała minister.

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy.

Rafalska podkreśliła, że nie przewiduje, aby zabrakło środków na finansowanie dodatkowych asystentów. Jak mówiła, liczba asystentów będzie wynikała z potrzeb rodzin. "Jeżeli mówimy, że mamy 2,5 tys. gmin, a tych asystentów w wielu samorządach nie ma, to długa droga przed nami. Nie określimy ilu docelowo ich potrzeba, ponieważ będzie to wynikało z potrzeb rodzin. To zadanie własne samorządu. Musi on rozpoznać swoje potrzeby i na nie odpowiadać" - dodała.

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA