REKLAMA

Elżbieta Rafalska: Środki na wypłatę 500 plus są w pełni zabezpieczone

  • Autor: PAP/AT
  • 04 października 2017 12:38
Elżbieta Rafalska: Środki na wypłatę 500 plus są w pełni zabezpieczone Od momentu uruchomienia programu 500 plus wydano już ponad 33 mld zł (Elżbieta Rafalska, fot.twitter.com/E_Rafalska)

Liczę na to, że w dalszym ciągu program 500 plus będzie sprawnie obsługiwany. Ze strony rządowej, jeżeli chodzi o finansowanie programu, nigdy nie było żadnych opóźnień w przekazywaniu środków. Po naszej stronie jest pełne zabezpieczenie tych wydatków - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

• Prawie 4 mln dzieci jest objętych rządowym programem 500 plus - powiedziała Rafalska.

• Od momentu jego uruchomienia, w kwietniu 2016 r., wydano już ponad 33 mld zł - dodała.

• Korzyści z programu 500 plus odczuły przede wszystkim rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach - wyjaśniła.

• Rodzinom żyje się łatwiej. Mają pełne podstawy materialne ponieważ jest dobra sytuacja na rynku pracy, rosną wynagrodzenia, jest mniejsze bezrobocie - zaznaczyła.

Szefowa MRPiPS uczestniczyła w Narodowym Kongresie Rodzin, który odbył się w Ostrowie Wielkopolskim. "Poza tą niezwykle ważną polityką rodzinną, której podstawy prawne tworzy rząd Prawa i Sprawiedliwości, jest niezwykle ważna ta lokalna, powiatowa, czasami gminna i miejska polityka rodzinna" - powiedziała dziennikarzom Rafalska.

W jej ocenie gminy sprawnie realizują program 500 plus, który - jak podkreśliła - będzie kontynuowany. "Dziękuję za dotychczasową dobrą współpracę i liczę na to, że w dalszym ciągu program będzie sprawnie obsługiwany. Ze strony rządowej, jeżeli chodzi o finansowanie programu, nigdy nie było żadnych opóźnień w przekazywaniu środków. Po naszej stronie jest pełne zabezpieczenie tych wydatków" - powiedziała.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że od momentu uruchomienia programu w kwietniu 2016 roku wydano już ponad 33 mld zł. "W tym są środki na wypłatę świadczeń, ale również na obsługę tego zadania" - dodała.

Czytaj też: Rafalska: Należy ponownie złożyć wniosek o 500 plus

Jak przypomniała, do końca października wszystkie osoby, które złożą wnioski o wypłatę świadczenia 500 plus, dostaną wyrównanie za ten miesiąc. Poinformowała, że w całym kraju złożono już ponad 2,4 mln wniosków. "Średnio prawie 60 proc. wniosków z sierpnia ma już wydane decyzje. Każdego dnia wydawanych jest ponad 2 proc. nowych decyzji" - powiedziała Rafalska.

Jak podkreśliła, niezmiernie ważne są inicjatywy zmierzające do tego by kobiety mogły godzić obowiązki rodzinne z wyzwaniami zawodowymi. Dodała, że korzyści z programu 500 plus odczuły przede wszystkim rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach. "Rodzinom żyje się łatwiej. Mają pełne podstawy materialne ponieważ jest dobra sytuacja na rynku pracy, rosną wynagrodzenia, jest mniejsze bezrobocie" - powiedziała Rafalska.

Jej zdaniem, duże zainteresowanie Narodowym Kongresem Rodziny ze strony posłów, senatorów i dziennikarzy pokazuje, że w Polsce jest szansa na "modę na rodzinę".

Czytaj też: Warto zagwarantować 500 plus i niższy wiek emerytalny w konstytucji

"Dziękuję za liczne zainteresowanie mediów i liczną obecność posłów i senatorów. To wszystko promuje rodzinę, to pokazuje, że w Polsce jest szansa na modę na rodzinę" - mówiła Rafalska, zastrzegajac, że nie chciałaby mówić tylko o modzie, bo "moda to jest coś, co jest krótkotrwałe. Mamy teraz taki żakiecik, potem go zmieniamy na inny fason - a rodzina ma trwać i ta rodzina zawsze z Polską się kojarzyła, zawsze była tu mocna, silniejsza niż gdzie indziej w Europie" - powiedziała Rafalska.

Minister przypomniała także, że kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej mówiło się, że "Polska jest silna Bogiem i rodziną". "Myślę, że ta rodzina będzie trwała i będzie silniejsza" - powiedziała Rafalska.

W ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, niezależnie od dochodów. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Narodowy Kongres Rodziny współorganizowany jest przez Ostrów Wlkp. oraz Fundację Narodowego Dnia Życia. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA