REKLAMA

Elżbieta Rafalska: W Polsce mamy rynek pracownika. To rodzi też problemy

  • Autor: PAP/AT
  • 26 października 2017 11:17
Elżbieta Rafalska: W Polsce mamy rynek pracownika. To rodzi też problemy Wzrasta zainteresowanie zatrudnieniem osób z grupy 50 plus, ale spada też bezrobocie wśród osób młodych, do 30. roku życia - powiedziała minister pracy (Elżbieta Rafalska, fot.premier.gov.pl)

Mamy rynek pracownika. Taka sytuacja cieszy, ale też rodzi pewne problemy, z którymi będzie trzeba zmierzyć, żeby polska gospodarka nie była ograniczana brakiem rąk do pracy na naszym polskim rynku, który i tak się mocno posiłkuje dzisiaj pracownikami ze Wschodu - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wskazując, że na koniec września bezrobocie wyniosło 6,8 proc.

• Nikt dzisiaj w Polsce nie ma najmniejszej wątpliwości, że mamy rynek pracownika - powiedziała Rafalska.

• Spada nam liczba osób bezrobotnych, poprawiają się wskaźniki zatrudnienia kobiet i mężczyzn - dodała.

• Taka sytuacja cieszy - ale też rodzi pewne problemy, z którymi będzie trzeba zmierzyć - wyjaśniła.

"Spada nam liczba osób bezrobotnych, poprawiają się wskaźniki zatrudnienia kobiet i mężczyzn. To, co cieszy - wzrasta zainteresowanie zatrudnieniem osób z grupy 50 plus, ale spada też bezrobocie wśród osób młodych, do 30. roku życia. Jak do tego dodamy jeszcze, że rosną wynagrodzenia, to nikt dzisiaj w Polsce nie ma najmniejszej wątpliwości, że mamy rynek pracownika" - powiedziała Rafalska.

Jak dodała, taka sytuacja cieszy - ale też rodzi pewne problemy, z którymi będzie trzeba zmierzyć, "żeby polska gospodarka nie była ograniczana brakiem rąk do pracy na naszym polskim rynku, który i tak się mocno posiłkuje dzisiaj pracownikami ze Wschodu" - powiedziała Rafalska.

Wiceminister Stanisław Szwed dodał, że najniższa stopa bezrobocia jest w woj. wielkopolskim, a tylko w dwóch województwach bezrobocie jest dwucyfrowe, największe w woj. warmińsko-mazurskim - 12 proc.

Czytaj też: Kolejna bariera na rynku pracy została przekroczona

Podkreślił, że zwiększa się liczba ofert pracy, w tej chwili zaczynają się problemy ze znalezieniem pracowników. Przypomniał, ze resort podjął kroki w sprawie uproszczenia procedur zatrudniania pracowników z zagranicy, przede wszystkim z Ukrainy - jak wyjaśnił, chodzi przede wszystkim o prace sezonowe.

W sierpniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Proponowane w ustawie rozwiązania dotyczą cudzoziemców, którzy wykonują krótkoterminową pracę. Chodzi m.in. o obywateli: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, którzy będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy.

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 6,8 proc. w porównaniu z 7,0 proc. w sierpniu. Według GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 1.117,1 tys. wobec 1.136,1 tys. osób przed miesiącem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • plebs 2018-02-23 19:19:50
    TO obłęd , nasz rząd nie wie co wpuścił do Polski, oprócz roznoszenia chorób i epidemii, dociera hołota , która nie umie korzystać z toalet, załatwiają się do pisuarów, a panie stają na sedesach jak na skoczni,zapchana kanalizacja. Ludzie cienie, znikają gdzieś po kątach zakładu, pracują po 12 godz. , czyli na dwu zmianach , spisywani na listę niewiele robią ale frekwencja jest i godziny lecą. Polscy pracownicy mają już tego dość ,ale nikt nie reaguje. Polak ma regulamin pracy, odpowiedzialność imienną za wykonaną pracę ,oni niestety nie . Odwoływanie się nie pomaga. Dyrektor firmy Maspex w Łowiczu pochodzi z Ukrainy, gdzie wcześniej pracował, żona Ukrainka. Nic nie zmieni się w zakładzie, jeśli będzie przymykał oko na taką ich pracę. A nam stałym jest naprawdę ciężko, to my jesteśmy pociągani do odpowiedzialności za wydajność, jakość itp. To nam nie pomaga , ta pomoc jest minimalna, a nawet ich praca jest dla nas podwójnym obciążeniem, gdy trzeba za nich wykonać pracę ,bo albo nie ponimaju albo znikają na pół godz. Posiedzą na szatni lub w toalecie, ale to ludzie którzy figurują na liście płac,a nie pracują.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA