REKLAMA

Emerytura górnicza: Związkowcy apelują do premier ws. deputatów węglowych. Grożą strajkiem

  • Autor: PAP/AT
  • 27 czerwca 2017 10:38
Emerytura górnicza: Związkowcy apelują do premier ws. deputatów węglowych. Grożą strajkiem Wśród emerytów i rencistów, którzy zostali pozbawieni prawa do bezpłatnego węgla, narasta zniecierpliwienie (fot.pixabay.com)

Górnicze centrale związkowe zwróciły się do premier Beaty Szydło o interwencję ws. deputatów węglowych.

• Górnicze centrale związkowe zwróciły się do premier Beaty Szydło o interwencję ws. przyspieszenia prac legislacyjnych nad rządowym projektem ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych - podała górnicza Solidarność.

• Związkowcy podkreślili, że choć gotowy jest projekt ustawy to Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów nie podjął w tej sprawie żadnej decyzji.

• W przypadku braku podjęcia działań związkowcy zapowiadają manifestację.

• Problemy z emeryckimi deputatami rozpoczęły się w 2012 r., kiedy szukające oszczędności spółki węglowe zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego dla emerytów i rencistów.

• W efekcie ci emeryci, wobec których zobowiązania przejęło państwo, nadal dostają deputat, a ci, którzy powinni otrzymywać świadczenia od spółek węglowych, zostali go pozbawieni.

Związkowcy podkreślili, że choć gotowy jest projekt ustawy gwarantującej emerytom ekwiwalent z ZUS za należny im bezpłatny węgiel, od października ub. roku Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) nie podjął w tej sprawie żadnej decyzji.

"Wśród emerytów i rencistów, którzy zostali pozbawieni prawa do bezpłatnego węgla, narasta zniecierpliwienie (...). W przypadku braku podjęcia działań przyspieszających decyzję w przedmiotowej sprawie związki zawodowe górnictwa węgla kamiennego będą zmuszone do zorganizowania manifestacji celem wyrażenia dezaprobaty dla przedłużającego się rozwiązania przedmiotowego problemu" - zapowiedzieli związkowcy.

W piśmie adresowanym do premier przedstawiciele górniczych central przypomnieli, że 9 czerwca z wnioskiem do KERM o przyspieszenie prac nad projektem ustawy wystąpił również minister energii.

Chodzi o przygotowany w Ministerstwie Energii projekt gwarantujący emerytom górniczym wypłatę za pośrednictwem ZUS ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy, czyli uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie. Dziś ten obowiązek nie jest w pełni realizowany i nie wszyscy uprawnieni otrzymują to świadczenie. Powstały dwa projekty regulujące tę kwestię - obywatelski i ministerialny. Pierwszy od ponad roku nie jest procedowany w Sejmie, drugi czeka na opinię KERM - dotychczas nie podano terminu ponownego rozpatrzenia projektu przez Komitet.

9 czerwca wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zwrócił się do KERM z prośbą "o pilne rozpatrzenie projektu Ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów z przedsiębiorstw górniczych" i wyrażenie przez Komitet stanowiska w tej sprawie.

Cały artykuł czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • dość komunistycznej kasty 2017-06-27 20:55:21
    Dokąd będą obowiązywać komunistyczne prawa górnicze. Górnicy wypięli się na Gierka który im pchał w tyłki co tylko się dało robiąc z nich super kastę nie wiem czy nie lepiej finansowo traktowaną niż SB i inne służby reżimowe a tera rząd nie powinien dalej ciągnąć tego reliktu komunistycznego. Dokąd cała Polska będzie na nich płacić a szczególnie na nieopłacalne kopalnie tylko dla tego,że towarzysze górnicy tego chcą. My też chcemy lepiej żyć a nie za emeryturę 800zł czy za pensję 1500.
  • Niesprawiedliwość Jawna 2017-06-27 11:51:06
    Deputaty górnicze powinny być wypłacane tylko z zysków wygenerowanych przez kopalni. Oczywiście po spłaceniu przez nie długów i zapewnieniu środków na inwestycje. Podobnie z innymi bonusami. Nie ma zgody na to żeby całe społeczeństwo dopłacało do postkomunistycznych świadczeń emerytom którzy przepracowali tylko 25 lat a i tak dostają emerytury ponad dwukrotnie wyższe niż średnia krajowa. I tak nie ma już grupy (być może poza rolnikami) do której wszyscy dokładalibyśmy więcej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA