REKLAMA

Emerytura i renta będzie bezpieczna. Komornik jej nie zabierze

  • Autor: PAP/AT
  • 21 października 2016 11:24
Emerytura i renta będzie bezpieczna. Komornik jej nie zabierze Zgodnie z projektem ustawy, świadczeniobiorca: emeryt lub rencista otrzyma co najmniej 75 proc. swojego świadczenia nawet przy zbiegu egzekucji komorniczych (fot.flickr.com/Alex Santos Silva)

• Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych.
• 75 proc. kwoty najniższych emerytur ma być wolne od potrąceń - zakłada projekt.

Za przyjęciem ustawy było 428 posłów, nikt nie głosował przeciwko, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z projektem ustawy, świadczeniobiorca: emeryt lub rencista otrzyma co najmniej 75 proc. swojego świadczenia nawet przy zbiegu egzekucji komorniczych (z wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych). Ustawa dotyczy tylko emerytów i rencistów, którzy pobierają najniższe świadczenia.

Czytaj też: Rząd zapłaci by emeryci pracowali dłużej?

Projekt ustawy nie zmienia zasad prowadzenia egzekucji, np. kosztów egzekucji. Według autorów, głównym celem zmiany przepisów w ustawie o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych jest zapewnienie minimum egzystencji osobom, wobec których prowadzone są egzekucje.

Ustawa ma wejść w życie po sześciu miesiącach od opublikowania jej w dzienniku ustaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Amigos 2016-10-23 22:53:13
    To nie komornik nie zabierze, tylko wierzyciel nie odzyska swoich pieniędzy. Jeśli emeryt pożyczy od kogoś 2000,- i nie odda, to wierzyciel ponosi stratę, a nie emeryt.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA