REKLAMA

Emerytura po 40 latach pracy. PSL zaczyna zbierać podpisy

 • Autor: bad/PAP
 • 08 kwietnia 2016 12:41
Emerytura po 40 latach pracy. PSL zaczyna zbierać podpisy PSL chce, by na emeryturę można było przejść po 40 latach pracy. (fot.shutterstock)

• W sobotę, 9 kwietnia PSL rozpocznie w całej Polsce zbieranie podpisów pod przygotowanym przez to ugrupowanie obywatelskim projektem ustawy emerytalnej.
• Ma ona umożliwić przejście na emeryturę po 40 latach pracy.
• Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

"W sobotę będziemy zbierać podpisy pod projektem +Dobra emerytura, 40 lat stażu pracy+. Wychodzimy na spotkanie z Polakami w całej Polsce. Nie tylko w dużych miastach, ale i małych miejscowościach organizujemy zbiórkę podpisów, rozmowę z Polakami o dobrej emeryturze" - powiedział lider PSL Kosiniak-Kamysz dziennikarzom w Sejmie.

Dodał, że projekt dotyczy "możliwości wyboru i przejścia na emeryturę po 40 latach pracy". "To ma być połączone z wiekiem emerytalnym. Ma być alternatywa: albo wiek emerytalny, albo 40 lat stażu pracy" - powiedział lider PSL.

Na złożenie w Sejmie wymaganej liczby 100 tys. podpisów inicjatorzy tego przedsięwzięcia mają trzy miesiące od zarejestrowania komitetu inicjatywy obywatelskiej przez marszałka Sejmu, co nastąpiło na początku lutego. Kosiniak-Kamysz liczy, że PSL złoży projekt znacznie przed wymaganym terminem.

Projekt przygotowany przez PSL zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat; niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę, będzie można otrzymać emeryturę po 40 składkowych latach. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia.

Projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę także tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej - czyli w wysokości kilkuset złotych. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej (dziś wynosi ona 880,45 zł) z budżetu państwa.

Obecnie w Sejmie toczą się prace nad prezydenckim projektem dotyczącym zmian w systemie emerytalnym. Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy przywracająca niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat, niezależnie od płci) trafiła w marcu do specjalnej sejmowej podkomisji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • ZDYCHAJCIE JAK ŚMIECIE 2016-04-10 22:25:50
  Do ROBOL 67: Te skurwysyny PSL nas wyrolowały, również z aferą gruntową masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych w obrębach gmin na "B"budowlane-DLACZEGO PiS WPISUJE SIĘ W TEN PROCEDER, OKRADAJĄC DOSZCZĘTNIE ROBOTNIKÓW Z OBRĘBÓW MIAST NAWET Z ICH MAJĄTKÓW I DÓBR OSOBISTYCH , GDZIE TA SPRAWIEDLIWOŚĆ?
 • ZYSKODAWCY pl 2016-04-10 21:06:32
  Do ROBOL 67: KIEDY robotnik na śmieciówce lub na czarno, mógłby uzbierać 40 lat pracy ?
 • ROBOL 67 2016-04-10 21:02:56
  PSL to cwaniaki, oni wiedzą że rolnikom , praca będzie liczona od 16-ego roku życia , bez przerw w zatrudnieniu ( rolnicy płacą grosze dla KRUS ) - WIĘC ROLNIK W WIEKU 56 LAT BĘDZIE POBIERAŁ EMERYTURĘ. Teraz rolnik w wieku 55 lat pobiera rentę strukturalną ( przez 10 lat, póżniej emeryturę )REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA