REKLAMA

Emerytury i renty funkcjonariuszy SB będą niższe

  • Autor: PAP/JS
  • 12 lipca 2016 11:24
Emerytury i renty funkcjonariuszy SB będą niższe Po zmianach ponad 32 tys. osób otrzyma niższe świadczenia (fot. MSWiA/twitter)

Emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL mają sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak, przedstawiając projekt noweli "ustawy dezubekizacyjnej".

Po zmianach ponad 32 tys. osób otrzyma niższe świadczenia. Na mocy nowelizacji obniżone miałoby zostać 18 tys. emerytur, 4 tys. rent oraz 9 tys. rent rodzinnych. Oznacza to ponad 135 mln zł oszczędności rocznie - poinformował szef MSWiA, przedstawiając szczegóły projektu noweli.

"To jest naprawienie tego, co przez lata naprawione nie zostało. To jest wyraz sprawiedliwości społecznej. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i aparatu władzy państwa komunistycznego, represyjnego, wciąż jeszcze pobierają wysokie emerytury i renty. Projekt naprawia te błędy" - powiedział Błaszczak.

Zgodnie z projektem przewidywana maksymalna kwota świadczeń emerytalnych i rentowych dla byłych funkcjonariuszy nie będzie wyższa niż średnie świadczenie w systemie powszechnym (emerytura - 2131 zł, renta - 1610 zł).

Nowe przepisy ws. emerytur dla wszystkich pracujących w SB

W myśl ustawy byli funkcjonariusze SB mają mieć obniżone świadczenia emerytalne i rentowe za służbę w latach 1944-90. "Jeżeli zostali pozytywnie zweryfikowani (gdy w 1990 r. zlikwidowaną SB zastąpił Urząd Ochrony Państwa, część pozytywnie zweryfikowanych b. funkcjonariuszy SB przeszło do służby w UOP - PAP), to zmiana obejmie ich tylko za ten czas, kiedy pracowali w SB. (...) Obniżone zostanie świadczenie za czas, kiedy pracowali w SB" - wyjaśnił.

 "To znaczy, że ich świadczenia emerytalne i rentowe są wyższe niż świadczenia pochodzące z ZUS-u" - powiedział.

Prace ws. noweli "ustawy dezubekizacyjnej" będą szybkie

"Projekt jest gotowy, będzie omawiany przez rząd, następnie trafi do Sejmu. Rząd premier Beaty Szydło pracuje sprawnie, a więc jestem przekonany, że szybko ten proces legislacyjny zostanie przeprowadzony" - powiedział Błaszczak.

Dopytywany, czy oznacza to, że zmiana wejdzie w życie od przyszłego roku odpowiedział: "Myślę, że jest to bardzo realne". "Zapowiadaliśmy taką ustawę, o tym wspominano w programie PiS, jesteśmy konsekwentni" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • obywatel 2016-07-12 12:11:19
    Do Renata: W Polsce -każda emerytura powyżej emerytury Prezydenta ,to patologia .Emerytury służb mundurowych to wielka patologia i to dotyczy zarówno wieku jak i wysokości emerytur 6-7 tys.brutto to maks .uwzględniając możliwości finansowe budżetu .Jeżeli nauczyciel zarabia mniej od policjanta to żyjemy w Państwie reżimowym -powiedział Lenin .
  • Renata 2016-07-12 11:37:57
    NARESZCIE JAKĄŚ SPRAWIEDLIWOŚĆ DZIĘKI PiSowi!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA