REKLAMA

Europa Centralna jest gotowa na bazy NATO. Tylko czy Rosja pozwoli?

  • Autor: PAP/GP
  • 26 kwietnia 2016 08:57
Europa Centralna jest gotowa na bazy NATO. Tylko czy Rosja pozwoli? Manewry wojenne NATO na Litwie. (fot.:twitter.com/nato)

W Europie Centralnej powinny powstać stałe bazy NATO ponieważ zmianie uległy strategiczne uwarunkowania - Rosja najechała sąsiadów - mówi Peter Doran z Center for European Policy Analysis. Dodaje jednak, że jest za mało czasu, by pogodzić różnice wewnątrz NATO w tej sprawie przed warszawskim szczytem.

- Byłbym bardzo zadowolony ze stałej obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, którzy byliby w stanie przemieszczać się w Europy Środkowo-Wschodniej w ramach NATO - mówi ekspert.

- Nadszedł czas na ten krok. Wiele lat temu mieliśmy dżentelmeńską umowę z Rosją, która mówiła, że jeśli strategiczne uwarunkowania z 1997 roku się nie zmienią, nie będzie potrzeby rozmieszczania na stałe amerykańskich lub natowskich sił w nowych krajach członkowskich NATO. To się zmieniło, gdy Rosja najechała sąsiadów i zaanektowała część terytorium Ukrainy. Jest oczywiste, że strategiczne uwarunkowania z 1997 roku już nie obowiązują - podkreśla Doran.

Jednak, jak zaznacza ekspert, jest to tylko jeden z punktów widzenia w Sojuszu.

- Według innego punktu widzenia takie kroki oceniane są jako prowokacyjne, a Rosja takie opinie pochwala. Nie mamy wystarczająco dużo czasu, by pogodzić te różnice wewnątrz NATO ws. stałych baz w Europie Centralnej - ta kwestia nie zostanie rozwiązana przed warszawskim szczytem - ocenia Doran.

Przeczytaj: Europa w oczach analityków Polski i Wielkiej Brytanii. Co musi zrobić Wspólnota by odzyskać zaufanie?

Ale - jak mówi amerykański ekspert - Sojusz wciąż może w dobitny sposób zamanifestować plany trwałej obecności w Europie Centralnej - to musi się stać, nadszedł ten czas.

Prezydent Andrzej Duda był pytany w niedawnym wywiadzie, czy to akt stanowiący o współpracy NATO i Rosji z 1997 r. jest przeszkodą, by w naszej części Europy znalazły się stałe bazy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Z całą pewnością obecność wojsk NATO, która jest zapowiadana i będzie realizowana, pozostaje w granicach tego aktu. Z drugiej strony, pamiętajmy, że Rosja bez przerwy narusza to porozumienie - odpowiedział.

Zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow mówił w ostatnich dniach, że podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie podjęte zostaną ważne decyzje dotyczące wzmocnienia polityki obronnej i odstraszania Sojuszu, co nie będzie obejmować stałych baz, ale będzie obejmować ciągłą, rotacyjną obecność sił Sojuszu na wschodniej flance.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Andrzej STAWSKI 2016-04-26 17:32:44
    Byłby głupi, gdyby się zgodził. Powinien zrobić porządek w Europie i pokazać w jakim szyku maja stać kraje Europy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA