REKLAMA

Ewa Kopacz zabiegała o poparcie działkowców

  • Autor: PAP
  • 29 sierpnia 2015 15:06
Ewa Kopacz zabiegała o poparcie działkowców Macie we mnie prawdziwego przyjaciela na zawsze - powiedziała Ewa Kopacz. Fot. KPRM

Jestem do państwa dyspozycji. Niezależnie od tego jak potoczą się losy, macie we mnie prawdziwego przyjaciela na zawsze - powiedziała w sobotę premier Ewa Kopacz podczas wystąpienia na uroczystościach 56. Krajowego Dnia Działkowca w Tczewie.

Jak oceniła, działkowcy tworzą własne, szczególne społeczeństwo obywatelskie. "Jesteście dobrze zorganizowani, potraficie w tych wyjątkowych chwilach bardzo szybko się zmobilizować i bronić swoich racji, ale również zabiegać o to, by prawodawstwo tworzone w polskim parlamencie służyło tym, którzy mają swoją wielką pasję" - powiedziała, zwracając się do działkowców.

Kopacz z uznaniem o działkowcach

Podczas briefingu szefowa rządu oceniła, że "działkowcy są dobrym przykładem budowania społeczeństwa obywatelskiego, z dobrą energią, wielką pasją ale też zdeterminowanego". Tłumaczyła, że przyjechała do Tczewa, żeby "wyrazić swoje uznanie dla ich pracy".

"Rozwinęliście swój skrót PZD (Polski Związek Działkowców - PAP) na Prawdziwe Zwycięstwo Demokracji (...) Dla was oprócz miejsca spotkań rodzinnych, z przyjaciółmi, jest to również wielka pasja i wiem z jaką pasją pracujecie na swoich ogródkach" - dodała. "Szczególnego znaczenia miejsce stworzyliście nie tylko dla swych najbliższych, ale także tych, których tam zapraszacie" - powiedziała Kopacz.

Działkowcy: jest potrzebna pomoc

Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki w swoim wystąpieniu podkreślił, że liczba działkowców rośnie, chociaż, jak powiedział, "wydawałoby się, że będzie odwrotnie". Obecnie do związku należy 1,1 mln członków. "Tak naprawdę z ideą ogrodnictwa działkowego w Polsce związanych jest ponad 4 mln ludzi, to ci którzy kopią, sieją, zbierają i wypoczywają i to bardzo cieszy, bo to dowodzi, że tradycja, którą reprezentujemy, będzie się rozwijała" - tłumaczył.

"Ludzie przychodzą i proszą o ogrody; w niektórych wręcz biją się o działki, bo jest ich za mało, mamy coraz więcej małżeństw, dla których działka to nie płody, ale przede wszystkim wypoczynek i to jest dobry prognostyk dla rozwoju naszych ogrodów" - dodał.

Zadeklarował, że związek "chce budować ogrody działkowe przyszłości". Zaznaczył, że "działkowcy mają świadomość i wiedzą, że ogrody powinny i muszą służyć też mieszkańcom, którzy ogrodów nie mają, muszą służyć jako tereny zielone w miastach". Powiedział, że "działkowcy są otwarci (...) ale jest potrzebna pomoc". Poinformował, że działkowcy przygotowują się do pozyskiwania środków unijnych, realizacji programów ekologicznych, pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii, współpracują z marszałkami wielu województw.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk poinformował, że w pomorskim urzędzie marszałkowskim w Gdańsku będzie powołany pełnomocnik ds. współpracy z ogrodami działkowymi. "Chcemy aby działkowcy byli beneficjentami funduszy unijnych, bo piękne miasta to też te, gdzie trwa praca na rzecz zieleni, a wy macie tu wiele zasług" - tłumaczył.

Działkowcy świętują

W obchodach Krajowych Dni Działkowca 2015 w Tczewie uczestniczyli m.in. minister środowiska Maciej Grabowski, parlamentarzyści wszystkich ugrupowań i przedstawiciele władz lokalnych.

Tegoroczne obchody Krajowego Dnia Działkowca odbywają się pod hasłem "Prawdziwe Zwycięstwo Demokracji". W uroczystościach udział bierze około 700 właścicieli ogródków działkowych z całej Polski. Obchody mają na celu podsumowanie całorocznej działalności, a także uhonorowania wyróżniających się działkowców. Działkowcy prezentowali też swoje plony: kwiaty, owoce i warzywa.

Polski Związek Działkowców działa od 1981 r. i zajmuje się m.in. propagowaniem idei ogrodnictwa działkowego, zakładaniem i zagospodarowaniem rodzinnych ogrodów działkowych, inicjowaniem badań z zakresu ogrodnictwa, ochroną przyrody i środowiska. Związek zrzesza ok. 1,1 mln członków; ponad 4,7 tys. Rodzinnych Ogrodów Działkowych ma łączną powierzchnię ok. 44,5 tys. hektarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • obserwator 2015-08-29 20:07:57
    Ta kobieta w tych dniach ostatnich przed wyborami podpisze nawet pakt z DIABŁEM aby być u władzy.Wstyd.Miej kobieto odrobinę honoru.Większość społeczeństwa nie chce Ciebie i twoich KOMBINATORÓW,ZŁODZIEJ.OSZUSTÓW,MALWERSANTÓW z PO i Bratanków z PSL.Wynocha z sejmu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA